Performance evaluation of eave connection types for cold formed portal frames
Soğukta şekil verilmiş portal çerçeve deeave bağlantı türlerinin performans değerlendirmesi
- Tez No: 610435
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİŞAN FİLİZ PİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yapıdaki en önemli bağlantılardan biri kiriş-kolon bağlantısı dır. Kiriş-kolon bağlantılarının davranışı, yapının genel yapısal performansını yoğun olarak etkiler. Bağlantı özelliklerini etkileyen pek çok parametreler vardır ve bağlantı karakteristiğindeki herhangi bir değişiklik yapının yükler altındaki davranışını da değiştirecektir. Bu tez 6 bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde; Tezin ana fikrini, çalışmanın amacını, kapsamını ve yapım yöntemini açıklamaktadır. İkinci bölümde, çelik ve soğuk şekillendirilmiş çelik için gerekli tüm bilgiler, üretim yöntemleri, tarihi gelişmeleri ve malzeme özellikleri belirtilmiştir. Ayrıca soğuk şekillendirme ile değişen çelik malzeme özellikleri ve soğuk şekillendirilmiş çelik bölümlerin kullanımı açıklanmiştir. Üçüncü bölümde, soğuk şekillendirilmiş çelik bölümler ile inşa edilmiş bir endüstriyel yapı SAP2000 V20 programı ile modellenmiştir. Soğuk şekillendirilmiş çelik bölümlerin dayanımı CFS V8.0 programı ile de kontrol edilmiş ve modelin analiz sonuçları sunulmuştur. Dördüncü bölümde, kiriş-kolon bağlantılarında oluşan iç kuvvetler belirlenmiştir.3 farklı kiriş-kolon bağlantı tipleri manuel olarak tasarlanmıştır ve bu bağlantılar IDEA StatiCa V10 programı ile modellenmiştir. Beşinci bölümde, 3 tip modelenmiş bağlantıların rijitlik ve dayanım analiz sonuçları gösterilmiş ve bağlantıların özellikleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ve son bölümde ise bu çalışmanın sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important connection in the structure is the beam to column connection. The behavior of beam to column connections intensively affect the overall structural performance of structure. There are so many parameters that influence the connection characteristics and any changing of the connection characteristic will change the behavior of the structure under loadings too. This thesis includes 6 sections: In the first section; Introduction that describes the main idea of the thesis, the purpose, the scope and the methodology of this study. In the second section, all required information for both steel and cold formed steel as historical development, manufacturing methods, fabrications methods and the material properties are mentioned. Also the steel material proporties changing by cold forming and the utilization of cold formed steel sections are explained. In the third section, a industrial structure which constructed with cold formed steel sections is modeled with SAP2000 V20 program. The strength of cold formed steel sectionsare controlled in CFS V8.0 too and the analysis results of model is presented. In the fourth section, the internal forces which are created in the beam -column joints are determined.3 different types of beam-column connection are designed manually and also these connections are modeled with IDEA StatiCa V10 program. In the fifth section, The stiffness and strength analysis results of the 3 types of modeled connection are presented and the characteristics of considered connections are compared with each other. And in the last part, the conclusion of this study is provided.