Farklı meşcerelerde toprak organik karbonu ve toprak üstü bitki özellikleri arasındaki ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of relation between soil organic carbon and aboveground vegetation properties in different forest stand
- Tez No: 610434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Trakya bölgesinde Karadeniz'e kıyısı olan bazı ormanlık havzalarda seçilen örnekleme noktalarında toprak organik karbonu ve toprak üstü bitki özellikleri arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla her havza içerisinde farklı özelliklerdeki meşcere özelliklerini temsilen seçilen yaklaşık 400 m² daire içerisindeki örnek alanları içerisinde yer alan ağaçların çap ve boyları ölçülmüştür. Ayrıca bu örnekleme alanı içerisindeki merkez, kuzey, güney, doğu ve batı olmak üzere 5 adet alt örnekleme noktasında kuadrat ölçümleri, diri örtü ve örneklemesi ile toprak örneklemeleri yapılmıştır. Toprak örneklemesi alt ve üst toprak olarak iki ayrı derinlik kademesinde yapılmıştır. Araştırmada toplam 11 adet farklı havzada toplam 41 adet örnekleme alanı (400 m²) ve 205 adet örnekleme noktası değerlendirilmiştir. Bazı havza özellikleri ArcHYDRO programı yardımıyla sayısal altlıklar üzerinden belirlenmiştir. Çalışma sonucunda her bir havzadaki inorganik toprak karbonu ve kökler dışında ekosistemde depolanan toplam karbon stokları (ton C/ha) ayrı havuzlarda hesaplanmıştır. Havzalarda biriken karbonun yaklaşık % 51'i dikili kabuklu gövde karbon havuzunda, yaklaşık %46'i organik karbon toprak havuzunda (0-40 cm), %2.32'si ölü örtü karbon havuzunda ve %0.63'si diri örtü karbon havuzunda depolandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between soil organic carbon and above-ground plant characteristics were determined at selected sampling points in some forested watersheds along the Black Sea coast in the Thrace region. For this purpose, the diameter and length of the trees in the sample areas in approximately 400 m² were selected to represent forest stand characteristics of different features in each watershed. In addition, understory, leaf litter and soil samples with quadratic measurements, were made in 5 sub-sampling points in the sampling center, center, north, south, east and west. Soil sampling was carried out in two different depth levels as top and bottom soil. A total of 41 sampling areas (400 m²) and 205 sampling points were evaluated in 11 different watershed. Some watershed characteristics were determined by ArcHYDRO software. As a result of the study, total carbon stocks (ton C / ha) stored in the ecosystem except for inorganic soil carbon and roots in each watershed were calculated in separate pools. Of the total carbon deposited in the watersheds, approximately 51% was in living tree biomass , approximately 46% was in organic carbon soil (0-40 cm), 2.32% in leaf litter and 0.63% in understory.