Sağlıklı kadınlarda günlük adım sayısına göre; Maksimal oksijen tüketimi, vücut kompozisyonu, bki, bel-kalça oranı, kan basıncı değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of maximal oxygen consumption, body composition, bmi, waist-hip ratio, blood pressure values according to the number of daily steps in healthy women
  1. Tez No: 610498
  2. Yazar: MERVE UÇMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; düzenli egzersiz yapmayan kadınlarda, günlük fiziksel aktivite düzeyi ile kardiyopulmoner fitness seviyesinin en iyi bilinen göstergesi olan VO2 max (maksimal oksijen tüketimi) düzeylerinin araştırılarak kardiyopulmoner ve kardiyometabolik sağlıkla ilgili kazanç ve risk gösteren parametrelerin ilişkisinin objektif ölçümlerle incelenmesi amacıyla yapılmıştır. 17 Ocak – 15 Nisan 2019 tarihleri arasında Kadıköy'deki (İstanbul) bazı belediye tesisleri ve iş yerlerindeki kadınlara çalışmanın detayları anlatıldı ve bunlar arasından 35-60 yaş arası, tanısı konmuş kardiyopulmoner veya metabolik hastalığı bulunmayan, sigara içmeyen, herhangi bir sporla düzenli olarak uğraşmayan, sağlıklı kadınlar çalışmaya gönüllü olarak katılmak üzere davet edildi. Gönüllü olanlara birer pedometre (Omron HJ-321-E model) verildi. Pedometreyi 7 gün boyunca tarif edilen şekilde takan gönüllülerin, İMU Egzersiz Fizyolojisi Laboratuvarında yürüme bandında her solukta pulmoner gaz değişimi ölçümü yapan spirometre destekli Kardiyopulmoner Egzersiz Testi cihazı (COSMED, QUARK KPET) ile VO2 max değerleri ölçüldü. Biyoimpedans cihazı (Tanita BC-418 model) ile vücut yağ oranı ve yağsız vücut kütlesi ölçüldü. Ayrıca boy, kilo, istirahat kalp hızı ve istirahat kan basıncı düzeyleri ile bel-kalça çevresi ölçülerek kaydedildi. Beden Kitle İndeksi ve bel/kalça oranı hesaplandı. Bipedal aktiviteler dışındaki aktivitelerin de belirlenebilmesi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu gözlem altında doldurtuldu ve anket skorları hesaplandı. Adım sayısı ve yaş ile sağlıkla ilgili kazanç ve riskleri gösteren parametreler arasındaki ilişkiler çoklu regresyon analizi ile incelendi. Farklı adım sayılarına göre oluşturulan gruplar arasındaki ölçüm farkları Tek yönlü Varysans Analizi ve Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi ile belirlendi. Hesaplamalarda IBM SPSS-22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between cardiopulmonary and cardiometabolic health-related parameters with objective measurements by investigating maximal oxygen consumption (VO2max), which is the best known indicator of daily physical activity and cardiopulmonary fitness, in women who do not exercise regularly. From 17 January to 15 April 2019, the work was explained to women in some municipal facilities and workplaces in Kadıköy district of Istanbul. Healthy women aged 35-60 years, who were not diagnosed with cardiopulmonary or metabolic disease, did not smoke, did not engage in any sports regularly and were invited to participate in the study voluntarily. Volunteers were given one pedometers (Omron HJ-321-E model). The VO2max values of the volunteers who were wearing the pedometer as described for 7 days were measured by using the spirometric Cardiopulmonary Exercise Test device (COSMED QUARK CPET) which measures pulmonary gas change at each breath, in the Istanbul Medeniyet University Exercise Physiology Laboratory by performing Cardiopulmonary Exercise Test. The body fat ratio and fat free mass were measured with the bioimpedance analyzer device (Tanita BC418 MAIII model). In addition, height, weight, resting heart rate and resting blood pressure levels and waist-hip circumference were measured and recorded. Body Mass Index and waist / hip ratio were calculated. The International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) was completed under observation to determine activities other than bipedal activities. Questionnaire scores were calculated. Multiple regression analysis was used to investigate the relationship between the number of steps and age and health-related gains and risks. One-Way ANOVA and Posthoc Tukey Test were used to determine the differences between the groups that are formed according to the number of different steps. IBM SPSS-22 program was used in the calculations.