Актуальность официально–делового русского языка в турции
Türkiye'de Rusça resmi-iş dilinin güncelliği
- Tez No: 610497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELEN YELENA CHIALASHVILI GORDEEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Rusça
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünyanın en büyük yüzölçümlü ülkesi olan Rusya Federasyonu, aynı zamanda birçok etnik, dil ve özerk yapıyı da barındırmaktadır. XX. yüzyıl Rusya devlet yapısı monarşik (1901-1916), sosyalist (1917-1991) ve liberal (1992-2019) gibi üç evreden geçmiş; buna bağlı olarak da çağdaş Rus edebiyatının hitap ve yazışma stilleri belli bir değişime uğramıştır. Ancak günümüzde Rusça konuşan toplumların özel ve tüzel sektörlerde birbirleriyle iletişim kurarken kullandıkları ortak hitap ve yazışma dili, teknolojik gelişmeler ve küresel rekabetin etkisiyle belli bir bilimsel ve teknik standarda kavuşmuştur. Bu gerçekten hareket eden tez çalışmamız, mesleki ve akademik çevreleri Rusça resmi-iş dilinin güncelliğiyle tanıştırmayı hedeflemektedir. Konuyla hedef arasındaki tutarlığı yakalamak amacıyla çağdaş Rus edebi metin türlerinin genel özellikleri verildikten sonra bu metinlerden iş-yazışma stili geniş bir açıyla tanıtılmış; ardından bu stil içerisinden sözleşmelere özel bir yer verilerek alanın terminolojisi, söz dizgisi, dilbilgisel ayrıntıları teorik ve pratik olarak gösterilmiştir. Bu bağlamda iş dilinin yapısı incelenip Rusça ve Türkçenin güncellik kabiliyetleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Russian Federation, which is the largest country in the world with its territories, has many ethnic, linguistic and autonomous structures. XX. century Russian state structure has gone through three phases: monarchic (1901-1916), socialist (1917-1991) and liberal (1992-2019); accordingly, the appeal and correspondence styles of contemporary Russian literature have undergone a certain change. However, the common language and communication language used by Russian speaking societies in communicating with each other in private and legal sectors has reached a certain scientific and technical standard with the effect of technological developments and global competition. This master's thesis aims to introduce professional and academic circles to the actuality of the Russian official-business language. In order to capture the consistency between the subject and the target, the general characteristics of the contemporary Russian literary text types are given and then the official-business style is introduced from a wide angle; then, the terminology, syntax, grammatical details of the field are shown theoretically and practically by giving a special place to the contracts within this style. In this context, the structure of the business language was examined and the current abilities of Russian and Turkish were investigated.