Bazı çeltik mutantlarının tuza karşı reaksiyonları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 6104
  2. Yazar: İSMAİL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 14 çeltik mutant populasyon, IRRI'ce (Filipinler) tuza mukavim standart olarak kullanılan 3 çel tik çeşidi, materyal olarak ele alınmıştır. Deneme ardışık olarak 20 gün arayla 3 ekim zamanında (4 üayıs, 25 Mayıs ve 15 Haziran 1987) saksılarda 3 tekerrürlü olarak kurulmuş olup, fideler çimlendikten sonra 4 ds/m (2.6 gr/lt) NaCl içeren solüsyon ile sulanarak fideler yetiştirilmiştir. Yaşayan fideler sayılıp, Menemen-Kaklıç'taki tuzlu topraklara şaşırt ılmışlardır. Saksıda yaşayan fide oranı, tuzlu toprakta yaşayan bitki oranı, bitki boyu, kardeş sayısı, çiçeklenme gün sayısı, salkımda steril başakçık oranı ve tek bitki verimi için yapılan gözlemlerde bu özelliklerin kalıtım derecesi de (geniş anlam da) tahinini enmiş ve aşağıdaki noktalar açıklık kazanmıştır. 1. Fide devresinde yaratılan tuzluluk (2.6 gr./lt) sonu-, cunda ikinci ekim zamanının SEQUtOL (25 c^, M^), SOCCO (20 ty, M,) ve ÜAROLLO (25 o(.» M,) mutantları en yüksek ortalamayı göstermişlerdir. IRRI'den sağlanan 3 çeşitin (İRİ 0-205-25-1- 24-23-126, PNL5-30 ve İRİ 0-205-37-1 -3) yaşayan fide oranları her üç ekim zamanının alt sıralarında yer almıştır. 2. IRRI standart çeşitleri fide devresinde en düşük yaşama oranı göstermişlerse de tarla koşullarında üstünlüklerini kanıtlamışlardır. fakat uzun vegetasyon süreleri ve dolayısıyla yüksek steriliteleri nedeniyle Türkiye'ye adapte olmayacak-larını sergilemişlerdir. Buradan, sözkonusu çeşitler genitör olarak, kullanılabileceği ortaya çıkmaktadır. 3. Bitki yetiştirme döneminde iki yapay seleksiyon ortamından (fide ve tarla) başarı ile yararlanılabileceği ve tuza mukavim genetiplerin seçiminin diğer amaçlardan daha kısa zamanda sonuçlandırılabileceği anlaşılmıştır. 4. mutasyonla tuza dayanıklılık için ihtiyaç duyulan gerekli varyasyonun yaratılabileceği de ortaya çıkmıştır. 5. Tuza dayanıklı hatların elde edilmesinde seleksiyon kriteri olarak kullanılabilecek tuzlu toprakta yaşayan bitki oranının kalıtım derecesi % ü>0'nin üzerinde bulunmuştur. Ayrıca kardeş sayısı, bitki boyu, salkımda steril başakçık oranı ve çiçeklenme gün sayısı için oldukça yüksek kalıtım dereceleri (geniş anlamda) tahminlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY In this study, 14 rice mutant population in M^ and Me ge nerations and three IRRI salt tolerant were chosen as mate rial. The experiment was conducted with 3 replications in the pots, in 3 different sowing times at interrals of 20 days (Hay 4-, 25 and June 15J. After the germination, the seedlings were irrigated with water contening 4- ds/m (.2.6 gr/lt) NaUl. 1'he survived seedlings were transplated in the saline soils in Kakl ıç-Menemen (0.6 % salt). In the observations make for the ratio of the survived seedlings in the pots, the ratio of the survived seedlings in the salty soils, the length of the plants, tiller number, number of the flowering days, ratio of sterile spikelet per panicle and a single plant yield. The heritability value (,in broader sense) has also been estimated and the following points came to the light : 1. in respect of the ratio of the survived seedlings grown in the pots mutantns SBQUlOL (25 rt, 1^), ROGGO (20c