Doğalgaz yakıtlı bir gaz türbini-atık ısı geri kazanım sistemi tasarımı
Design of a gas turbine-waste heat recovery system with natural gas fuel
- Tez No: 610521
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada 152 MWe Kurulu güce sahip bir kojenerasyon sisteminde, doğalgaz yakıtlı gaz türbini-jeneratör grubunda ve atık ısı buhar kazanı (HRSG) için sistem ve buhar kazanı tasarımı yapılmıştır. Ayrıca sistem enerji ve ekserji hesaplamaları Cylce Tempo 5.1 programı ile hesaplanmıştır. Atık ısı buhar kazanının tasarım paremetrelerine göre termodinamik hesapları yapılarak kazan kızdırıcı, buharlaştırıcı ve ekonomizör bölümleri boyutlandırılmıştır. Hesaplamaların yapılabilmesi için türbin çıkışı ve yanma sonucu oluşan duman gazı miktarı ve sıcaklığı, kazan ısıl yüklerin tayini için 512 kg/s ve 553 ºC olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde orta ve büyük kapasitelerde buhar kazanlarının tasarımında ve imalatında sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışma ile ilgili sektördeki çalışmacılara özgün tasarımlar ve yerli imalatlar konusunda yardımcı olmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system and steam boiler was designed for a cogeneration system with an installed capacity of 152 MWe, a gas turbine-generator group with natural gas fuel and a waste heat steam boiler (HRSG). In addition, system energy and exergy calculations were calculated with Cylce Tempo 5.1 program. The boiler superheater, evaporator and economizer sections were dimensioned by making thermodynamic calculations according to the design parameters of the waste heat steam boiler. In order to make the calculations, the amount and temperature of the fume gas resulting from the turbine outlet and combustion is accepted as 512 kg / s and 553 ºC for the determination of boiler thermal loads.There are problems in the design and manufacture of medium and large capacity steam boilers in our country. In this study, it is aimed to assist the workers in the related sector with original designs and domestic productions.