Ratlarda bendiocarb'ın sebep olduğu kardiyotoksisite üzerine vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Protective role of vitamins C and E on bendiocarb-induced cardiotoxicity in rats
- Tez No: 610523
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bendiokarb, karbamat grubu bir insektisittir. Bu çalışmada vitamin C (100 mg/kg), vitamin E (100 mg/kg), vitamin C (100 mg/kg) + vitamin E (100 mg/kg), bendiokarb (0,8 mg/kg), bendiocarb+vitamin C, bendiokarb + vitamin E, bendiokarb+vitamin C ve E, 28 gün boyunca gavaj yoluyla ratlara verildi. Dördüncü haftanın sonunda malondialdehit (MDA) seviyeleri, antioksidan enzim aktiviteleri [superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), gluatyon peroksidaz (GPx), glutatyon S transferaz (GST)] ve histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Kontrol grubu ile bendiokarb muameleli grup karşılaştırıldığında, antioksidan enzim aktivitelerinde istatiksel olarak bir azalma meydana gelirken, MDA seviyelerinde bir artış meydana gelmiştir. Bendiocarb+vitamin C, bendiokarb+vitamin E ve bendiokarb+vitamin C+E uygulanan gruplar, bendiokarb verilen grupla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir iyileşme gözlenmiştir. Işık mikroskobundaki incelemeler, bendiokarbın, sıçanların kalp dokularında çeşitli histopatolojik değişikliklere neden olduğunu ortaya koydu. Vitamin ve bendiokarbın birlikte uygulandığı gruplarda patolojik bulgularda azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Bendiocarb is an insecticide of the carbamate group. In this study, vitamin C (100 mg / kg), vitamin E (100 mg / kg), vitamin C (100 mg / kg) + vitamin E (100 mg / kg), bendiocarb (0.8 mg / kg), bendiocarb + Vitamin C, bendiocarb + vitamin E, bendiocarb + vitamin C and E were given to rats by gavage for 28 days. At the end of the fourth week, malondialdehyde (MDA) levels, antioxidant enzyme activities [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), gluate peroxidase (GPx), glutathione S transferase (GST)] and histopathological changes were investigated. When the control group was compared with the bendiocarb treated group, there was a statistically significant decrease in antioxidant enzyme activities, while an increase in MDA levels occurred. When Bendiocarb + vitamin C, bendiocarb + vitamin E and bendiocarb + vitamin C + E were applied, a statistically significant improvement was observed when compared to the group with bendiocarb. The light microscopy revealed that bendiocarb caused various histopathological changes in the heart tissues of rats. Reductions in pathological findings were observed in groups with vitamin and bendiocarb together.