Akut koroner sendrom sonrası koroner anjiografi uygulamasına bağlı kontrast nefropatisi gelişen hastalarda dipper ve nondipper hipertansiyon oranları
Dipper and non-dipper hypertension rates in patients with contrast-induced nephropathy following acute coronary syndrome due to coronary angiography
- Tez No: 610524
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİDUN KOŞAR, UZMAN ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom günümüzde önemli mortalite ve morbidite nedenlerindendir. Koroner anjiyografi akut koroner sendrom tanı ve tedavisinde kullanılan önemli bir yöntemdir. İşlemde kullanılan kontrast maddelere bağlı kontrast madde nefropatisi gelişebilmektedir. Kontrast madde nefropatisi radyokontrast maddeye maruziyetten 48-72 saat sonra gözlemlenen, serum bazal kreatinin seviyesinde %25 veya 0.5 mg/dl'lik artış olarak tanımlanmaktadır. Akut koroner sendrom sonrası koroner anjiografi uygulamasına bağlı kontrast nefropatisi gelişen hastalardaki günlük tansiyon izlemlerine yönelik literatürde önceden bir çalışma mevcut olmayıp çalışmamızda bu hastalarda hipertansiyonun fizyopatolojisini daha iyi anlamak ve hastaların günlük tansiyon izlemlerine göre en uygun tedavi yaklaşımını oluşturacak veriyi elde etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında SBÜ Doktor Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2019 ile Kasım 2019 tarihleri arasında hastaneye yatırılan akut koroner sendrom sonrası koroner anjiografi uygulamasına bağlı kontrast nefropatisi gelişen 33 hastanın tamamı çalışmaya alınarak, hastalara 24 saatlik tansiyon holteri takıldı. Yapılan ölçümlere göre gece ölçülen kan basıncı değerlerinin güzdüz kan basıncı ölçümlerine göre %10 veya daha fazla düşme olmasıyla dipper hipertansiyon, %10'dan daha daha az düşme ile non-dipper hipertansiyon, gece kan basıncı değerlerinin gündüzden yüksek olmasıyla ters dipper hipertansiyon tanısı konuldu, hastalar üç gruba ayrılarak karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Her üç grupta ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül diyastol sonu çapı, interventriküler septum ve posterior duvar kalınlığı ve sol atrium genişliği arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute coronary syndrome is one of the major causes of mortality and morbidity today. Coronary angiography is an important method in the diagnosis and treatment of acute coronary syndrome. Contrast agent nephropathy may develop due to contrast agents used during the procedure. Contrast-induced nephropathy is defined as an increase in serum basal creatinine level of 25% or 0.5 mg / dL, observed 48-72 hours after exposure to radiocontrast. In the literature, there was no previous study on the daily blood pressure monitoring in patients with contrast-induced nephropathy due to coronary angiography following acute coronary syndrome. In this study, we aimed to understand the physiopathology of hypertension in this patient group and to obtain data that would provide optimal treatment approach than patients daily blood pressure monitoring. Material and Methods: In this study, 33 patients who developed contrast nephropathy due to coronary angiography after acute coronary syndrome hospitalized between January 2019 and November 2019 in SBU Doctor Sadi Konuk Training and Research Hospital were included in the study and 24-hour blood pressure holter was inserted. According to the measurements, dipper hypertension was decreased by 10% or more when the blood pressure values measured at night were fall, non-dipper hypertension with less than 10% decrease, and reverse dipper hypertension was diagnosed when the night blood pressure values were higher than daytime, patients were divided into three groups and compared Results: No statistically significant difference was found between ejection fraction, left ventricular end-diastolic diameter, interventricular septum and posterior wall thickness and left atrium width in all three groups.