Öğrenme kuramları bağlamında korku çekiciliği
Fear appeal in the context of learning theories
  1. Tez No: 610534
  2. Yazar: KÜBRA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Education and Training, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tezde korku çekiciliğinin eğitimde kullanılıyor olmasından hareketle, öğrenme kuramlarından yola çıkarak, korku çekiciliği belirlenmekte, dini açıdan eğitici yönü de bulunan dini içerikli televizyon programları bu açıdan incelenmektedir. Bu amaçla ilk bölümde öğrenme teorilerinin anlaşılmasına yönelik kuramsal görüşler tartışılmaktadır. Bu anlamda, klasik, davranışçı, bilişsel, insancıl, nörofizyolojik ve diğer öğrenme kuramlarına yer verilmektedir. İkinci bölümde korku çekiciliğiyle ilişkili kavram ve görüşler, öğrenme teorileri süzgeciyle değerlendirilmektedir. Daha sonra, korku çekiciliğinin, davranış değişimi ve kişiliğin şekillenmesindeki etkileri, pekiştireç olarak kullanılması, inançların oluşması ve güdülenmeyle etkileşimi gibi boyutlar üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise ilk iki bölümde ele alınan kavram ve kuramlardan hareketle, 2017 yılında, İslamiyet inancı açısından önemli bir ay olan Ramazan ayında yayınlanan dini içerikli televizyon programları üzerine içerik analizi çalışması bulunmaktadır. Çalışmanın sonucunda, analize konu olan Nihat Hatipoğlu, Necmettin Nursaçan ve Bekir Develi'nin televizyon programlarında, korku çekiciliği kullanımına ilişkin önemli veriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, TV programmes that have religous and educational context are analysed in terms of fear appeal, considering the fact that it is used in education. For that purpose, hypothetical views aimed at understanding of learning theories are argued in Chapter One. In this sense, the chapter provides classical, cognitive, humanistic, neurophysiologic and other learning theories. In Chaptor Two, the concepts and views related to fear appeal are evaluated through learning theories. Then, this chapter also discourses the dimensions such as fear appeal's effects on behavioral change and shaping of personality, its use as reinforcer, its interaction with motivation and influence on developing beliefs. And, with reference to the concepts and theories discussed in Chapter One and Chapter Two, in Chapter Three, the content analysis is made on the basis of religious-related programmes, featured and hosted by Nihat Hatipoğlu, Necmettin Nursaçan and Bekir Develi, on TV in Ramadan, the most sacred month in Islamic culture, in 2017. At the end of the study, significant data has been obtained with regard to fear appeal on those TV programmes chosen for the analysis.