İnflamatuar bağırsak hastalığı olan çocuklarda ve gençlerde renal fonksiyonların kesitsel değerlendirilmesi
Cross-sectional evaluation of renal functions in children and adolescents with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 610533
  2. Yazar: RAHŞAN ŞAHİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSEL KUTLUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma çocuklarda ve genç erişkinlerde inflamatuar bağırsak hastalığına bağlı kronik inflamasyonun, tedavide kullanılan ilaçların ve tanı anındaki hastalık şiddetinin renal fonksiyonlar üzerinde etkisi olup olmadığının incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Kliniği'nde en az 2 yıldır takipli, 6 aydır remisyon döneminde olan 4 ile 21 yaş aralığındaki 46 inflamatuar bağırsak hastası ve hasta grupla aynı yaş ve cinsiyette olan sağlıklı grup çalışmaya alındı. Hastaların cinsiyeti, yaşı, tanı anındaki hastalık şiddeti, tanı yaşı, aldığı tedaviler ve hastalık süreleri değerlendirildi. Çalışma grubunun tümünde hemogram, kan üre azotu, üre, serum kreatinin, serum elektrolitleri, serum sistatin C, tam idrar tetkiki, spot idrar protein/kreatinin, 25 hidroksivitamin D düzeyleri ölçüldü. Glomerüler fitrasyon hızı, hastaların serum kreatinin düzeyi, boyu ve kas faktörü değerlendirilerek Schwartz formülü ile hesaplandı. Renal patoloji varlığını araştırmak için tüm hastalarımıza üriner ultrasonografi yapıldı. Bulgular: İnflamatuar bağırsak hastalığı grubunun 28'i (%61) ülseratif kolit; 18'i (%39) Crohn hastalığı tanısı ile takip edilmektedir. Çalışmamızda sağlıklı ve hasta grup arasında kan üre azotu, glomerüler filtrasyon hızı, üre, serum kreatinin, sistatin C değerlerinin karşılaştırılmasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate whether chronic inflammation due to inflammatory bowel disease, drugs used in treatment and severity of disease at the time of diagnosis have an effect on renal functions in children and young adults. Materials and Methods: Forty six patients with inflammatory bowel disease aged between 4 and 21 years who have been followed for at least 2 years and in remission period for 6 months at the Pediatric Gastroenterology Clinic of Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital and healthy group of the same age and sex as the patient group were included in the study. Gender, age, severity of disease at diagnosis, age at diagnosis, treatment and duration of disease were evaluated. Hemogram, blood urea nitrogen, urea, serum creatinine, serum electrolytes, serum cystatin C, complete urinary analysis, spot urine protein / creatinine, 25 hydroxyvitamin D levels were measured in the whole study group. Glomerular fitration rate was calculated by Schwartz formula by evaluating serum creatinine level, height and muscle factor. All patients underwent urinary ultrasonography to investigate the presence of renal pathology. Results: Of the inflammatory bowel disease group, 28 (61%) were diagnosed with ulcerative colitis and 18 (39%) were diagnosed with Crohn's disease. In our study, no significant difference was found between healthy and patient groups in comparing blood urea nitrogen, glomerular filtration rate, urea, serum creatinine and cystatin C values.