Farklı gübre uygulamalarının Akdeniz ekolojisinde yetiştirilen kamışsı yumak (Festuca arundinacea)'nın kış dönemi yeşil alan performansına etkileri üzerine bir araştırma
Investigation on the effects of different fertilizer applications on winter term turf performance of tall fescue (Festuca arundinacea) growed in Mediterranean ecology
  1. Tez No: 610536
  2. Yazar: ÖZGE ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, 2014-2015 yılları arasında ve bir vejetasyon süresinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada; sonbahar mevsiminde uygulanan farklı gübre uygulamalarının Festuca arundinacea'nın sıcak iklimlere çok iyi adapte olabilen bir serin iklim bitkisi olmasına rağmen, kış mevsiminde yapraklarında kahverengileşme görülmektedir. Kamışsı Yumak (Festuca arundinaceae)'ın kış dönemi süresince, yukarıda bahsi geçen kahverengileşmenin giderilmesi ve yeşil alan performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Gübre çeşitlerinin değerlendirilmesinde kışa dayanıklılık, kaplama derecesi, yaprak dokusu, yaprak rengi, yenilenme gücü, kardeşlenme durumu, görsel çim kalitesi ve yabancı bitki oranı karakterleri ele alınıp değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Akdeniz iklim kuşağındaki çim alanlarda özellikle azotlu gübreler ile yapılan sonbahar gübreleme uygulamalarının çim rengi başta olmak üzere kış dönemi boyunca başarılı bir şekilde etki gösterdiği kanaatine varılmıştır. Araştırmadaki gübre uygulamaları içinde de amonyum sülfat+potasyum sülfat ile amonyum sülfat uygulamaları öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the experimental fields of Field Crops Department, Agriculture Faculty of Ege University, in the duration of a vegetation period between 2014-2015. Festuca arundinacea is a cool season turf plant that can adapt very well to warm climates, but browning is seen in the leaves during the winter season. In this research, it is aimed to eliminate the above browning problem and improve the turf performance during the winter period of the different fertilizer applications applied in autumn season. The traits like winter resistance, rate of cover, leaf texture, leaf color, regenerative capacity, tillering, visual turf quality and rate of weeds were recorded and evaluated. Autumn fertilization applications with nitrogenous in the turf areas of the Mediterranean climate zone were found to be effective during the winter period, especially in the color of grass.