Ayvalık zeytininde yavaş salınımlı gübre uygulamalarının meyve verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of slow release fertilizer applications on fruit yield and quality characteristics in ayvalık olive
  1. Tez No: 763848
  2. Yazar: METİN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İSFENDİYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde ilkbahar yağışlarının düzensiz olduğu Akdeniz ikliminde susuz koşullarda yetiştiriciliği yapılan Ayvalık zeytin çeşidinde yavaş salınımlı gübre uygulamalarının verim ve meyve kalite özelliklerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada Şubat ayında tek seferde 3 farklı dozda (250 g, 375 g, 500 g) uygulanan yavaş salınımlı gübre ile zeytin ağacına kademeli olarak sağlanan N, P, K makro elementlerinin, yıkanma sonucu gübre kayıplarını azaltmak, zeytin meyvesindeki verim ve kaliteye olan etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Analiz sonucunda artan doz miktarına paralel olarak verimde önemli derecede artış kaydedilmiştir. Meyve ağırlığı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli oranda yüksek bulunmuştur. Olgunluk indeksinde ortalama değerler 6 indeks değerine yakın olduğu analiz edilmiştir. Gübre uygulamasıyla birlikte et-çekirdek oranı artmış ve %56,26 ile 500 g doz uygulamasında saptanmıştır. Meyve eni kontrol grubuyla karşılaştırıldığında aradaki farklılık önemli oranda yüksek bulunmuştur. Meyve boyu bakımından uygulamalar arasında farklılık bulunmamıştır. Yavaş salınımlı gübre uygulamasıyla kg'daki meyve adedi azalırken, tane boyutlarında artış kaydedilmiştir. Diğer yandan, yaprak analizi sonucuna göre; uygulamalara bağlı olarak, fosfor (P) ve potasyum (K) içeriği istatistiki olarak önemli bulunurken, azot (N), kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) içeriğinin ise önemsiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of slow release fertilizer applications on yield and fruit quality characteristics of Ayvalık olive cultivar grown in anhydrous conditions in the Mediterranean climate, where spring precipitation is irregular, were investigated. In the study, it was determined the effect of N, P, K macro elements gradually supplied to the olive tree with slow release fertilizer applied in 3 different doses (250 g, 375 g, 500 g) at once in February, on reducing fertilizer losses as a result of washing and on yield and quality in olive fruit intended to. As a result of the analysis, a significant increase in yield was recorded in parallel with the increasing dose amount. Fruit weight was significantly higher when compared to the control group. It has been analyzed that the mean values in the maturity index are close to the 6 index values. Flesh/stone ratio increased with fertilizer application and it was found to be 56.26% in 500 g dose application. When the fruit width was compared with the control group, the difference was found to be significantly higher. There was no difference between the applications in terms of fruit size. While the number of fruits per kg decreased with the application of slow-release fertilizer, the grain size increased. On the other hand, according to the results of leaf analysis; Depending on the applications, phosphorus (P) and potassium (K) contents were found to be statistically significant, while nitrogen (N), calcium (Ca) and magnesium (Mg) contents were found to be insignificant.