Farklı biyogübre uygulamalarının cavendish grubu muz çeşitlerinde (Musa spp. AAA) büyüme-gelişme, verim ve bazı meyve kalite parametreleri üzerine etkileri
The effects of different biofertilizer applications on growth-development, yield and some fruit quality parameters of cavendish group banana cultivars (Musa spp. AAA)
  1. Tez No: 830701
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüz tarımsal üretim modellerinde, birim alandan elde edilen verim ve buna bağlı olarak kaliteyi arttırmak amacıyla, kimyasal gübrelerin kullanımı oldukça yaygındır. Ancak bu durumun çevre, toprak ve su kirliliği gibi birtakım sorunları da beraberinde getirdiği göz ardı edilmemelidir. Muz, C-4 bitkisi olması nedeniyle, vejetasyon periyodu boyunca topraktan yüksek miktarda bitki besin maddesi kaldırmaktadır. Bununla birlikte, son yıllarda gübre maliyetlerinin artması, üretim maliyetlerini arttırmış ve üreticiler alternatif yöntemlerin arayışı içine girmişlerdir. Bu kapsamda biyogübre kullanımı ön plana çıkmaya başlamıştır. Fakat muzda günümüze kadar gerçekleştirilen çalışmalarda biyogübrelerin kullanımına yönelik detaylı bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu nedenlerle planlanan bu araştırmada, farklı biyogübre uygulamalarının örtüaltında yetiştirilen iki farklı muz çeşidinin bitki büyüme-gelişme, verim ve bazı meyve kalite parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Araştırma, 2022-2023 yılları arasında Antalya Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada, doku kültürü ile çoğaltılmış Grand Nain ve Williams muz çeşitleri kullanılmıştır. Bu amaçla, araziye dikim öncesi muz fidanlarının köklerine bandırma yöntemiyle Biyogübre I (Mycorrhiza, Trichoderma spp ve Bacillus spp.), Biyogübre II (Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus pumilus, Bacillus Subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus megaterium, Trichoderma harzianum, Trichoderma konigii) ve Biyogübre III (Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyxa, Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans) inokülasyonu yapılmıştır. Muzların dikimi, Nisan 2022'de gerçekleştirilmiş ve yetiştirme periyodu boyunca sera iç ve dış ortam sıcaklıkları düzenli olarak kayıt altına alınmıştır. Araştırmada, morfolojik ve fenolojik özellikler ile verim bileşenleri ve verime ait sonuçlar incelenmiştir. Araştırma bulguları, yetiştiriciliğin devam ettiği kış aylarında sera iç ortam sıcaklığı ve oransal nem değerlerinin, sera dış ortamına göre daha yüksek seyrettiğini göstermiştir. Bu durum bitkilerin büyüme ve gelişmesi üzerine olumlu etki yaratmıştır. Biyogübre I uygulaması her iki çeşidinde tarak ve parmak sayısını arttırmıştır. Grand Nain çeşidinin parmak uzunluğu Williams çeşidinden daha yüksek belirlenmiştir. Biyogübre III uygulamasının her iki çeşidinde parmak uzunluğunu arttırdığı tespit edilmiştir. Parmak uzunluğu, kontrol uygulamasında 20.92 cm, Biyogübre III uygulamasında ise 22.06 cm belirlenmiştir. Ayrıca Biyogübre III, incelenen parametrelerden, parmak ağırlığı, SÇKM, hevenk ağırlığı ve hevenk oluşumundan derime kadar geçen süre bakımından da daha iyi sonuç vermiştir. Araştırma sonucunda dekara verim, Biyogübre III uygulamasında 4.54 ton, Kontrol uygulamasında ise 3.74 ton olarak belirlenmiştir. Bütün sonuçlar göz önüne alındığında, biyogübre uygulamalarının kontrole kıyasla daha iyi sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the current agricultural production models, the use of chemical fertilizers is quite common to increase the yield per unit area and consequently the quality. However, it must be noted that this brings along several problems such as environmental, soil and water pollution. Since banana is a C-4 crop, it absorbs high amounts of plant nutrients from the soil during the vegetation period. Nevertheless, the increase of fertilizer costs in recent years has increased production inputs and producers have sought alternative methods. In this context, biofertilizer use has become prominent. But no comprehensive research on the use of biofertilizers in banana production has been reported in the studies carried out so far. Therefore, in this study, it is planned to study the effects of different biofertilizer applications on plant growth-development, yield, and certain fruit quality parameters of two different banana cultivars cultivated in greenhouse. The research was carried out between 2022 and 2023 in Antalya Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Horticulture Research and Application area. Grand Nain and Williams banana cultivars propagated by tissue culture were used in the study. For this purpose, Biofertilizer I (Mycorrhiza, Trichoderma spp. and Bacillus spp.), Biofertilizer II (Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus pumilus, Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis, Bacillus megaterium, Trichoderma harzianum, Trichoderma konigii) and Biofertilizer III (Pseudomonas fluorescens, Paenibacillus polymyxa, Bacillus megaterium, Pantoea agglomerans) were inoculated on the roots of banana seedlings before planting. The bananas were planted in April 2022 and indoor and outdoor temperatures were regularly recorded throughout the cultivation period. Morphological and phenological characteristics, yield components and yield results were analyzed. The findings of the study indicated that the indoor temperature and relative humidity values of the greenhouse were higher than the outdoor temperature and humidity values during the winter months of cultivation. This had a positive effect on the growth and development of the plants. Biofertilizer I application increased the number of hands and fingers in both cultivars. Finger length of Grand Nain cultivar was higher than Williams cultivar. Biofertilizer III application increased finger length in both varieties. Finger length was 20.92 cm in the control application and 22.06 cm in the Biofertilizer III application. In addition, Biofertilizer III yielded better results in terms of finger weight, TSS, bunch weight at harvest and days from flowering to harvest. As a result of the study, yield per decare was determined as 4.54 tonnes in Biofertilizer III application and 3.74 tonnes in Control application. Considering all the results, we can say that the biofertilizer treatments gave better results compared to the control.