Acil servise semptomatik bradikardi ile başvuran olguların ciddiyet ve prognoz kriterlerinin belirlenmesi
Assessment of severity and prognostic criterias of the patients admitting to the emergency department with symptomatic bradycardia
  1. Tez No: 610541
  2. Yazar: ŞEBNEM ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Acil Servise Semptomatik Bradikardi ile Başvuran Olguların Ciddiyet ve Prognoz Kriterlerinin Belirlenmesi Şebnem Şakar, Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye Giriş Semptomatik bradikardi acil serviste hızlı tanınıp tedavi edilmesi gereken hastada morbidite ve mortaliteye sebep olabilecek bir klinik durumdur. Bu hastaların sonlanımı ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına karşın sonlanım gruplarının özellikleri ile ilgili çalışmaya rastlamadık. Bu çalışma ile acil servise semptomatik bradikardi ile başvuran olguların ciddiyet ve prognoz kriterlerinin araştırılmasını hedefledik. Materyal ve Metod Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Servisine 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında başvurmuş, bu başvuru esnasında acil servis asistan hekimleri tarafından ''semptomatik bradikardi'' tanısı konmuş hastalar çalışmaya dahil edilerek hastaların yaş, cinsiyet, acil servise başvuru nedeni, kullandığı ilaçlar, komorbiditeleri, varsa geçirdiği kardiyak cerrahi, vital bulguları, EKG'lerindeki bradikardi tipi, Glasgow Koma Skoru, tanı sonrasındaki tedavi süreçleri; aldıkları medikal tedavi, eksternal ya da internal pacemaker takılıp takılmadığı, hemodiyaliz alıp almadıkları, koroner anjiyografi yapılıp yapılmadığı, acil serviste aldıkları son tanı, acil servis sonlanımı; taburcu, servis yatış, yoğun bakım yatış, sevk, eksitus, kalıcı pacemaker ihtiyaçları olup olmadığı, 1., 7. ve 30. gündeki sağ kalım bilgileri çalışma ekibi tarafından probel HBYS sisteminden değerlendirilerek veri toplama formuna kaydedildi ve istatiksel analiz yapıldı. Bulgular Çalışmaya 154 hasta alındı. Hastaların %53.2'si kadın, yaş ortancası 76 yıldı. Hastaların %20.8'si bayılma, %16.2'si nefes darlığı, %16.2'si göğüs ağrısı, %15.6'sı baş dönmesi, %13'ü fenalık hissi, %12.3'ü halsizlik, %8.4'ü bayılayazma, %1.3'ü akut ilaç alımı sebebiyle başvurdu. Hastaların semptomatik bradikardi sebebi olarak %22.1'inde primer ileti sisteminin bozukluğuna bağlı blok, %18.2'sinde iskemik, %13.6'sında akut böbrek yetmezliği-elektrolit bozukluğu, %13.6'sında ilaç etkisi, %13.6'sında hassas karotis sendromu, %11'inde ilaç etkileşimi, %4.5'inde ilaç fazla kullanımı, %2.6'sında pacemaker disfonksiyonu, %1.9'unda hasta sinüs sendromu düşünülmüştür. Hastaların %30,5'i şifa ile acil servisten taburcu olmuştur, %11.7'si kardiyoloji veya nefroloji servisine, %50si kardiyoloji yoğun bakım veya genel yoğun bakıma yatmıştır veya sevk edilmiştir. Hastalarımızın %17.9'unun kalıcı pacemaker ihtiyacı olmuştur. Hastalarımızın 30 günlük mortalite oranı %7.8'dir. Erkek hastalarımızın daha çok taburcu olduğu kadın hastaların daha çok yoğun bakıma yattığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Severity and Prognostic Criterias of the Patients Admitting to the Emergency Department with Symptomatic Bradycardia Şebnem Şakar, Dokuz Eylül University Emergency Department, İzmir, Turkey Introduction Symptomatic bradycardia is a clinical condition that needs to be diagnosed and treated rapidly in the emergency department since may cause morbidity and mortality in the patient. Although there are many studies on the outcome of these patients, we have not found any studies on the characteristics of outcome groups. In this study, we aimed to investigate the severity and prognosis criteria of patients presenting to the emergency department with symptomatic bradycardia. Materials and Method In our study, patients who were admitted to Dokuz Eylül University Emergency Department between 01.01.2017-31.12.2017 and diagnosed as symptomatic bradycardia by emergency department physicians were included in the study. Patients' informations such as age, gender, cause of admission to the emergency department, medications history, comorbidities, cardiac surgery history, vital signs, type of bradycardia in ECGs, Glasgow Coma Scale, treatment that they got after diagnosis; whether they received medical treatment, external or internal pacemaker implantation, hemodialysis, coronary angiography, and final diagnosis in the emergency department; rates of discharge, hospitalization, intensive care hospitalization, referral to another hospital, death, need for permanent pacemaker, survival data on 1st, 7th and 30th days were evaluated by probel HBYS and recorded on data collection form and statistical analysis was performed. Results 154 patients were included in the study. 53.2% of the patients were female and the median age was 76 years. 20.8% of the patients had syncope, 16.2% had shortness of breath, 16.2% had chest pain, 15.6% had dizziness, 13% had feeling of malaise, 12.3% had weakness, 8.4% had near-syncope, 1.3% patients were admitted for acute drug intake. As a cause of symptomatic bradycardia in 22.1% of the patients had block due to primary conduction system disorder, ischemia in 18.2%, acute renal failure-electrolyte disorder in 13.6%, sensitive carotid syndrome in 13.6%, drug effect in 13.6%, drug interaction in 11%, drug overuse in %4.5, pacemaker dysfunction in 2.6% and sick sinus syndrome in 1.9%. 30.5% of the patients were discharged from the emergency department with cure, 11.7% were admitted to the cardiology or nephrology service, 50% were hospitalized or referred to the cardiology intensive care or general intensive care unit. 17.9% of our patients needed a permanent pacemaker. The 30-day mortality rate of our patients was 7.8%. It was shown that male patients were discharged more and female patients were admitted to intensive care unit more.