Farklı zeytin varyetesi yapraklarının kimyasal kompozisyonu ile metabolik enerji değeri
Metabolic energy value of different olive variety leaves by chemical composition
  1. Tez No: 610540
  2. Yazar: ÇINAR YAĞMUR AYDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma hayvan beslemede kullanılan kaba yemlere alternatif olarak farklı zeytin varyetesi yapraklarının kimyasal kompozisyonu ile metabolik enerji değerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yem materyalini 5 adet yağlık (Ayvalık, Memecik, Erkence, Memeli ve Çilli) ve 5 adet sofralık (Gemlik, Domat, Uslu, Ödemiş eşek, İzmir sofralık) olmak üzere toplam 10 adet zeytin yaprakları oluşturmuştur. Zeytin yapraklarının besin madde kompozisyonu belirlenmiş ve bunlardan yararlanılarak yaprakların in vitro metabolik enerji değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the chemical composition of different olive leaves as an alternative to roughage used in animal nutrition. The material of the research consists of 10 different olive varieties (Ayvalık, Memecik, Erkence, Memeli and Çilli,Gemlik, Domat, Uslu and Ödemiş eşek, İzmir Sofralık).