Türk elektronik ticaret sitelerinin etkinlik analizi
Effectiveness analysis of Turkish electronic commerce sites
  1. Tez No: 610571
  2. Yazar: CELAL KARAYAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Elektronik ticaret,“elektronik yollarla malların ve hizmetlerin üretimi, dağıtımı, pazarlaması, satışı veya teslimatı”olarak tanımlanmaktadır. Bir e-ticaret işlemi işletmeler, haneler, bireyler, hükümetler ve diğer kamu ya da özel kuruluşlar arasında olabilmektedir. Elektronik ticaretin tanımı, avantajları ve dezavantajları ele alınmış ve e-ticaretin tarihsel süreci anlatılmıştır. Türkiye'deki elektronik ticaret sitelerine örnekler ve elektronik ticaret verileri ele alınmıştır. Türkiye'de e-ticaret pazar büyüklüğü ve Türkiye'de e-ticarete ilişkin istatistiki verileri ele alınmış ve detaylı incelenmiştir. Hepsiburada.com, n11.com ve epttavm.com e-ticaret sitelerinin hem bireysel olarak değerlendirilmesi hem kendi aralarında hem de uluslararası örnek bir site olarak ele alınan amazon.com e-ticaret sitesi ile karşılaştırılması yapılmıştır. Yazılan bu çalışma, e-ticaret alanında faaliyet göstermek isteyen birey ve firmalar için bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce is defined as“production, distribution, marketing, sale or delivery of goods and services by electronic means”. An e-commerce transaction can be between businesses, households, individuals, governments and other public or private organizations. The advantages and disadvantages of electronic commerce are discussed and the historical process of e-commerce is explained. Electronic trade data and examples of electronic commerce sites in Turkey were discussed. E-commerce market size and statistical data related to e-commerce in Turkey has been discussed and analyzed in detail. The e-commerce sites hepsiburada.com, n11.com and epttavm.com are evaluated individually and compared among themselves and with the amazon.com e-commerce site, which is considered as an example site internationally. This study is a guide for individuals and companies wishing to operate in the field of e-commerce.