Mühendislik tasarım sürecine dayalı bilimsel oyuncak tasarımı etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin mühendislik becerileri algılarına ve bilimsel yaratıcılıklarına etkisi
The effects of scientific toy design activities based on engineering design process on students' engineerinng skills perceptions and scientific creativity
- Tez No: 610572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geleceğin mimarı, güzel bir dünyanın tasarlayacısı bugünün çocuklarıdır. Bundan dolayı günümüz çocuklarını çeşitli beceriler ile donatarak geleceğe hazırlamamız gerekmektedir. Geleceğe hazırlık iyi bir eğitimle mümkün olabilir. Çocukların eğitim süreçleri dönemsel ihtiyaçları gözetilerek düzenlenmelidir. Çocukluk döneminde oyun ihtiyacı ön plana çıkmaktadır. Oyun aracı olarak kullanılan oyuncaklar çocukların gelişiminde önemli yere sahiptir. Bu sebeple çocuklara kendi oyuncaklarını tasarlama olanağı sunmak gerekmektedir. Bütünleşik STEM Eğitimi ve özellikle de Mühendislik Tasarım Süreci ile çocuklar, oyuncaklarını kendi yaratıcılıklarına göre tasarlama olanağı bulurken aynı zamanda bilimsel çalışmalar ile birçok beceri kazanabilirler. Bu tasarımların eğitime entegre edilmesi ile mühendislik becerileri algıları ve bilimsel yaratıcılıklarının da gelişmesine katkı sağlanacaktır. Bu çalışma mühendislik tasarım sürecine dayalı bilimsel oyuncak tasarımı etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin mühendislik becerileri algıları, bilimsel yaratıcılıklarına etkisini ve bilimsel oyuncak tasarım etkinlikleri uygulamalarına yönelik görüşlerini incelenmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde ve 9 haftalık süreçte gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 40 kişiden oluşan ortaokul 7. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma tek grup ön test - son test deneysel desen yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Mühendislik Becerileri Algıları Anketi”,“Bilimsel Yaratıcılık Testi”kullanılmıştır. Mühendislik tasarım sürecine dayalı bilimsel oyuncak tasarımı uygulamaları sonunda açık uçlu sorularla öğrenci görüşleri belirlenmiştir. Veriler nicel ve nitel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda mühendislik tasarım sürecine dayalı bilimsel oyuncak tasarımı etkinlikleri ile ortaokul öğrencilerinin mühendislik becerileri algılarının ve bilimsel yaratıcılıklarının olumlu yönde geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The architect of the future, the designer of a beautiful world are today's children. Therefore, we need to prepare today's children for the future by equipping them with various skills. Preparation for the future is possible with a good education. Education processes of children should be regulated considering their periodic needs. The need for play comes to the fore in childhood. Toys used as a play tool have an important role in the development of children. For this reason, it is necessary to offer children the opportunity to design their own toys. With the integrated STEM Education and especially the Engineering Design Process, children can have the ability to design their toys according to their own creativity, while at the same time they can gain many skills through scientific studies. The integration of these designs into education will contribute to the development of engineering skills perceptions and scientific creativity. This study aims to examine the effects of scientific toy design activities based on engineering design process on students' perceptions of engineering skills, their scientific creativity, and their views on scientific toy design activities. The research conducted for this purpose was carried out in the 2017-2018 academic year and for a 9 week period. The study group was consisted of 40 secondary school students who were in 7th grade. The research was carried out with the single group pre-test - post-test experimental pattern method.“Engineering Skills Perception Questionnaire”,“Scientific Creativity Test”were used to collect tha data. At the end of scientific toy design activities based on engineering design process students' were determined by using open ended questions. The data were analyzed using quantitative and qualitative analysis techniques. Results of this study showed that scientific toy design activities based on the engineering design process have positive effects on students' engineering skills perceptions and scientific creativity.