Hatay'da sosyo-ekonomik ve kültürel hayat (1960-1971)
Socio-economic and cultural life in Hatay (1960-1971)
  1. Tez No: 610570
  2. Yazar: FEVZİYE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hatay, insanlık tarihine ilişkin ilk yerleşim alanlarından biri olup, tarih boyunca farklı din ve etnik kimliğe mensup toplumların çekişme sahası olmuştur. Farklı toplumların Hatay'da egemenlik kurma düşüncelerinin altında ise şüphesiz ki sahip olduğu konumu, iklimi ve iklimine bağlı olarak verimli tarım arazileri ile tarihî arka planı önemli bir etken olmuştur. Toplumsal yapısı, farklılıklar üzerine kurulan Hatay, zaman içinde ev sahipliği yaptığı her kültürden kendi hazinesine kattığı değerler sayesinde farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü hoşgörü ve barış kenti hüviyeti kazandırmıştır. İnceleme dönemimiz olan 1960-1971 yılları arasındaki süreçte Hatay toplumundaki çeşitliliğin devam ettiği ve farklı din ve kimliklere sahip gruplar arasında herhangi bir problemin olmadığı gözlemlenmiştir. Hatay, diğer Anadolu şehirleri gibi 1960 Darbesi ve 1971 Askerî Muhtırası'ndan etkilenmiş olmakla beraber olayların fazla büyümediği ve kayıpların daha az olduğu bir şehir panoroması çizmiştir. Hatay, sıcak iklimi ve verimli toprakları sayesinde Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan son toprak parçası olmasına rağmen kısa süre içinde yapılan reformlar ve yatırımlar sayesinde ekonomisini canlandırmış ve gerek ülke ekonomisiyle ve gerekse uluslararası ekonomiyle entegre olmayı başarabilmiştir. Kültürel hayatı da oldukça renkli ve bu bağlamda faaliyetlerin yoğun yaşandığı Hatay, 1960'lı yılların başından itibaren yatırım yaptığı öncelilikli alanların başında eğitim ve sağlık gibi hayati alanlar olmuştur. 1970'li yıllara gelindiğinde Hatay, eğitim ve sağlık gibi insan hayatı açısından elzem olan alanlardaki yatırımlarını yapabilmiş ve kendi nüfusuna yetecek bir hale getirmeyi başarabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hatay as apreliminary residental area of human history has witnessed conflicts between societies who have different religions believes and ethnic identities. Sovereignty wills of different societies are mainly arise from that area's strategical location, climation fertile agricultural lands related to its good climation and rich historical background. Hatay as its Social structure built on differences has been identified as city of leniency and peace by earning different valves from the societies been hasted in the interval. During the years between 1960-1971 which was the time scope of our study it was observed that the diversity in Hatay society continued. And there weren't any conflicts between groups with different religions and identities. Hatay like other Anatolian cities, was affected by the 1960 coup and 1971 Military Memoranelum, but revealed a city character in which events did not grow much and losses were less. Hatay respect to its warm climate and fertile lands annexed to the Pepuclic of Turkey as a last part was able to be integrated with both national and international economy throygh reforms and investments made in a short time. Hatay as a city where cultural life is quite lively and cultural activities are intense, has been defined vital areas such as education and health as a priority since beginning of 1960's. By the 1970's, Hatay was able to make investments in areas such as education and health, which are essential to human life and was able to became sufficient for its own population.