Yardım arama davranışı gösteren ve göstermeyen çiftlerin evlilik uyumu ve yardım arama tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relationship between marital adjustment and help-seeking attitudes of help-seeking and non help-seeking couples
  1. Tez No: 610575
  2. Yazar: GÜLNİHAL ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN TEZER YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada evli çiftlerin evlilik uyumlarının ve yardım arama tutumlarının yardım arama davranışına göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bununla birlikte demografik değişkenler ile evlilik uyumu ve yardım arama tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde yaşayan 48'i yardım arama davranışı göstermiş, 43'ü yardım arama davranışı göstermemiş toplam 91 evli çift oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında evlilik uyum düzeyini belirlemek için Çiftler Uyum Ölçeği, yardım arama tutum düzeyini belirlemek için Yardım Arama Tutum Ölçeği, demografik değişkenleri belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi için bağımsız gruplar için t-testi, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon Analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çift uyum düzeylerinin yardım arama davranışına bağlı olarak farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bununla birlikte yardım arama davranışı gösteren ve göstermeyen çiftlerin yardım arama tutum düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ek olarak; yardım arama tutumu ile demografik değişkenlerden yaş ve evlilik süresi ile anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Çift uyumu ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmazken, yardım alma davranışıyla anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak yapılan regresyon analizi sonucunda; yaş ve evlilik süresi değişkenlerinin çift uyumunu, yaş değişkeninin yardım arama tutumunu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür kapsamında tartışılmış, çalışmanın sınırlılıkları belirlenmiş ve sonra yapılacak olan çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether marital adjustment and help-seeking attitudes of married couples differ according to the help-seeking behavior. It was also aimed to investigate the relationship between demographic variables and marital adjustment and help-seeking attitudes. The sample of the study consisted of 91 married couples living in Antalya, 48 of which had showed help-seeking behavior and 43 of which hadn't showed help-seeking behavior. Within the scope of the study, Dyadic adjustment Scale (DAS) was used to determine the level of marital adjustment level; Help-Seeking Attitudes Scale (YATÖ) was used to assess the level of help-seeking attitude and personal information form was used to determine the demographic variables. The data were analyzed with SPSS 22.0 package programme. The independent groups t-test, Mann Whiynet U test, Pearson correlation analysis and regression analysis were used to analyze the data. The findings of the research revealed that the level of dyadic adjustment differed depending on the help-seeking attitude. In addition, no significant difference was found between help-seeking and non help-seeking couples in terms of the level of help-seeking attitude. Moreover, a significant relation was found between help-seeking attitude and age and the duration of marriage among the demographic variables. While no significant difference was observed between dyadic adjustment and demographic variables, a significant relation of help-seeking attitude was found. Finally, as a result of the regression analysis, the variables of age and the duration of marriage were found to predict dyadic attitude whereas the variable of age was found to predict the help-seeking attitude.The findings of the study were discussed in the context of the relevant literature and the limitations of the study were identified and suggestions regarding future research on this topic were presented.