Gemi makine iç denetlerinde Paris Mou kriterleriylerisk analizi
Paris Mou criteria in ship machine internal audits risk analysis
  1. Tez No: 610619
  2. Yazar: AHMET CAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İkinci dünya savaşı sonrasında artan dünya deniz ticaretiyle beraber özellikle büyük çevre kirliliklerine yol açan deniz kazaları görülmektedir. İlk büyük kazalardan sonra 1948 yılında kurulan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) gemilerin seyir, liman, manevra, yük, gemi adamlarının can emniyeti ve yaşam standartları gibi tüm operasyonları belirlemektedir. IMO tüm dünyada bu operasyonların belirlenen standartlara uygunluğunu kontrol altında tutmak için geniş bir denet sistemi kurmuştur. Gemiler, bu denetler sonucunda performans sınıflarına ayrılmakla birlikte sonuçları ağır para ve zaman kayıplarına varan cezalarla karşılaşabilmektedir. Bu çalışmada şirketlerde görülen iç denet sistemlerini etkileyen parametrelerle birlikte, ceza ve aksaklıkların sebepleri ile önem dereceleri belirlenmiştir. Dünyanın ileri gelen denet kurumlarından biri olan Paris Mou denet sonuçlarında görülen ilk 20 aksaklık referans kabul edilerek analizler ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Böylece bir iç denet sonucunda olası Paris Mou denetlemesi için dikkat edilmesi gereken işlere yaklaşımda bulunulmuştur. Çalışma sonucunda şirketlerin kendi iç yönetim kurallarını oluşturan Emniyetli Yönetim Sistemleri (EYS), Uluslararası Emniyetli Yönetim Kodu (ISM) kurallarının bilinmesi ve uygulanmasının önemli olduğu görülmüştür. Her işte önce can güvenliğinin öne çıktığı belirlenmiştir. Tüm gemi personelinin ekip ruhuyla iletişim kurarak, planlı kontrol ve bakımlarla can güvenliğini sağlayabileceği ve gemi performansını yüksek tutabileceği sonucuna varılmıştır. Emniyetli Yönetim Sistemleri kuralları belirlenirken ve iç denet formları hazırlanırken şirkette tüm çalışanların katılımının sağlanması ve çalışmalarda Analitik Hiyerarşik Yöntem (AHP) gibi yöntemlerin kullanılması, iç denet sonuçlarında belirlenen aksaklıkların yığılma noktalarının belirlenmesi, tüm iç aksaklıkların yüksek aidiyet duygusuyla çözümlenebilmesi için fikir paylaşımlarının kabul edilmiş yöntemlerle toplanarak değerlendirilmesi, güzel çalışmaların ödüllendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the increasing world maritime trade after the Second World War, especially marine accidents leading to major environmental pollution can be seen. Founded in 1948 after the first major accidents, the International Maritime Organization (IMO) determines all operations of the ships such as cruise, port, maneuver, cargo, life safety and living standards of seafarers. IMO has established a wide control system to keep these operations under control around the world. Ships are divided into performance classes as a result of these checks and may face penalties with heavy money and time losses. In this study, along with the parameters affecting the internal audit systems in companies, the causes and severity levels of penalties and failures were determined. One of the leading auditing institutions in the world, Paris Mou, the first 20 failures seen in the audit results were accepted as reference and analyzes and comparisons were made. Thus, as a result of an internal audit, an approach was made to the works to be considered for a possible Paris Mou audit. As a result of the study, it has been seen that it is important to know and apply the Safe Management Systems (IMS), the International Safe Management Code (ISM) rules, which create the companies' own internal management rules. It is determined that life safety comes to the fore in every job. It was concluded that all ship crew can communicate with the team spirit and ensure life safety and keep ship performance high with planned controls and maintenance. While determining the rules of Safe Management Systems and preparing internal audit forms, the methods such as the use of methods such as Analytical Hierarchical Method (AHP) for the participation of all employees in the company, determination of the accumulation points of the internal audit results, and the sharing of ideas with the sense of belonging by collecting all internal failures with the accepted methods. evaluation, rewarding good works.