Fuzzy logic based color selection system design in interior architecture
İç mimaride bulanık mantık tabanlı renk seçimi sistem tasarımı
  1. Tez No: 610620
  2. Yazar: AYŞE İREGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde mimari ve iç mimarideki tasarım olguları sezgisel alandan bilim ve sanatsal alana doğru geçmiştir. Beceri ve rastgelelikten ziyade derinlemesine incelemeler yapılan ve formülize edilebilen bir olgu haline dönüşmüştür. Bununla birlikte mimarlık-renk ilişkisi de ayaklarını daha sağlam şekilde yere basmaya başlamıştır. Fonksiyon, biçim ve tasarım olarak başarılı kabul edilebilecek bir mimari ürün iyi bir renk etüdüne sahip değilse beğenilmeyerek niteliksiz olarak nitelendirilebilmektedir. Mimari biçimlerin renklendirilmeleri tesadüflere bırakılmadan, insanın bu yöndeki ruhsal ihtiyaçlarına cevap veren renkler kullanılarak düzenlenmelidir. Bu tezdeki araştırma 269 mühendislik fakültesi lisans öğrencisiyle anket çalışması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak amacıyla demografik anket ve renk-duygu anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, t-testi yapılarak sunulmuştur. Mühendislik fakültesinde okuyan öğrencilerin yaptıkları renk-duygu anketine göre, her bir kişi için amaçlanan en uygun ortam ambiyansının (huzurlu, entelektüel, eğlenceli, sağlıklı, romantik) başarılı bir biçimde oluşturulabilmesi için bulanık mantık sisteminden nasıl yararlanılabileceği tartışılmış ve örnek bir sistem tasarımı önerilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde; önerilen sistemin tasarlanmasında MATLAB paket programından yararlanılmış olup, bulanık mantık yönteminin sistemdeki en önemli adımları, bu program ile modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, design phenomena in architecture and interior architecture have moved from an intuitive field to the science and artistic field. It has become a phenomenon that can be formulated and analyzed in depth rather than skill and randomness. However, the relationship between architecture and color has begun to stand on the ground more firmly. If an architectural product that can be accepted as successful as function, form, and design does not have a good color study, it can be regarded as unqualified by not being appreciated. The coloration of architectural forms should be arranged by using colors that respond to the spiritual needs of people in this direction without being left to chance. The research in this study has been conducted with 269 undergraduate students of engineering faculties. Demographic and color-emotion questionnaires have been used to collect data. In the analysis of the data, frequency, percentage, mean and standard deviation values have been calculated and presented by t-test. According to the color-emotion questionnaire conducted by the students of engineering faculty, how to use a fuzzy logic system to create the most appropriate ambiance (nurturing, intellectual, playful, healing, romantic) successfully for each participant has been discussed and a sample system design has been proposed. As a result of the data obtained, the MATLAB program has been used to design the system and the most important steps of the fuzzy logic system have been modeled with this program.