Governing beyond borders: A Foucauldian analysis of the historical changes of Mexico's governmental rationality towards its diaspora in the United States
Sınırlar ötesi yönetim: Meksika'nın Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan diyasporasına yönelik yönetimsel rasyonalitesinin tarihi değişiminin Foucaultcu açıdan analizi
  1. Tez No: 610651
  2. Yazar: MÜFİDE CEREN ERZİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Meksikalıların durumuna odaklanarak göç çalışmaları literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Amerika Birleşik Devletlerindeki Meksikalı göçmen topluluğunun doğuşunu ve gelişimini ve de Meksika devletinin Meksika diaspora topluluğuna yönelik değişen tavrını Foucaultcu bakış açısından inceler. Bu tezin ana iddiası şudur; kökleri derine dayanan A.B.D.ye yönelik Meksikalı göçü Amerika'da Meksika diyasporasının kurulmasına yol açmıştır ve Meksika devleti ile diyasporası arasında devletin yönetim teknolojileri aracılığıyla uzak mesafeden diyasporasını yönettiği bir iktidar ilişkisi bulunmaktadır. Ötedeki toplumu yeniden keşfettikten sonra, Meksika devleti bu topluma yönelik nesneleştirme ve toplum oluşturma, topluluk içinde yakın bağlar kurma ve genelleyici kontrol politikaları uygulama gibi biyopolitik uygulamaları kullanarak bir yönetimsel rasyonalite geliştirmiştir. Eninde sonunda, diyaspora için bu kendinden kontrol mekanizmaları oluşturularak Amerika'da yaşayan Meksikalıların farkında olmadan bu mekanizmalara dahil olmaları ve bunları tekrar üretmeleri sağlanmıştır. Topluluk oluşturarak ve kendi kendine yönetim mekanizmaları kurarak, devletler diaspora siyasetine dahil olabilirler ve bazı aşamalardan sonra, diyaspora üyeleri bu teknikleri kendilerine herhangi bir müdahale gerekmeden uygularlar. Bu tez Amerika Birleşik Devletlerindeki Meksika diyasporasının gelişimini ve mevcut durumunu yalnızca diyaspora – ana vatan devleti ilişkisine odaklanarak inceleyerek Foucaultcu bakış açısıyla bir açıklama sunmaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to contribute to migration studies literature by focusing on the case of Mexican expatriates living in the United States of America. It examines the birth and development of Mexican migrant community in the United States and the change of homeland states's attitude towards the Mexican diaspora community from a Foucauldian perspective. The main argument of this thesis is that; the deep rooted phenomenon of Mexican migration to the United States led to the formation of Mexican diaspora in the U.S. and there is a power relation between Mexican state and its diaspora in which the state has been governing its diaspora beyond borders, conducting the conduct of diaspora population through different techniques of governing. After rediscovering the population beyond, Mexican state developed a governmental rationality towards this population by using subjectification and biopolitical practices such as population building, establishing close bonds inside the community and applying generalizing controlling policies towards those people. By forming a self-control mechanism for the diaspora; Mexican people living in the United States were directed to participate and reproduce those mechanisms willingly. By creating populations and building self-governing mechanisms, states might get involved in diaspora politics and after some phases, members of the diaspora apply those techniques to themselves without the need of any involvement. This thesis will examine the evolution and the current situation of Mexican diaspora in the United States of America by solely focusing on diaspora-homeland state relation and try to bring an interpretation from a Foucauldian point of view.