Hipertansiyon hastalarında anksiyete bozukluğunun metabolik parametrelere etkisi
The effect of anxiety disorder on metabolic parameters in patients with hypertension
- Tez No: 610697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN PAŞALI KİLİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipertansiyon ve dislipidemi kardiyovasküler hastalıklar açısından değiştirilebilir en önemli risk faktörleridir. Anksiyete bozukluğu da en sık görülen psikiyatrik bozukluktur. Çalışmada amacımız, antihipertansif tedavi alan primer hipertansiyon tanılı hastalarda anksiyete bozukluğunun metabolik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca, tedavi alan hipertansif bireylerde, anksiyete bozukluğunun tansiyon regülasyonuna etkisinin olup olmadığını göstermekti. Çalışmaya 25-75 yaş arası, antihipertansif tedavi alan primer hipertansiyon tanılı 150 hasta alındı. Metabolik parametreleri etkileyebilecek ilaç (antilipidemik ilaçlar, antidiyabetikler vb.) kullananlar ve bilinen metabolik parametreleri etkileyecek hastalıkları olanlar [DM (diabetes mellitus), dislipidemi, aşikar hipotiroidi, psikiyatrik tedavi gören hastalar vb.] çalışmaya alınmadı. Hastalara poliklinik şartlarında Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulandı. Hastaların 8-12 saat açlık sonrasında rutin kan tetkikleri yapıldı. Hastalardan mevcut antihipertansif tedavileri altında bir haftalık ev tansiyon takibi yapmaları istendi. Sonrasında hastalar BAÖ'ye göre minimal – hafif – orta – şiddetli düzeyde anksiyete belirtileri olmak üzere dört gruba ayrıldı. Bu dört grubun metabolik parametreleri ve bir haftalık kan basıncı ortalamaları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Hypertension and dyslipidemia are the most important modifiable risk factors for cardiovascular diseases. Anxiety disorder is the most common psychiatric disorder. Our aim in this study was to evaluate the effect of anxiety disorder on metabolic parameters in patients with primary hypertension receiving antihypertensive treatment. Also, we aimed to show whether anxiety disorder had an effect on blood pressure regulation in hypertensive individuals receiving treatment. 150 patients aged 25-75 years with primary hypertension and receiving antihypertensive treatment were included to the study. Patients who used drugs that could affect metabolic parameters (antilipidemic drugs, antidiabetics, etc.) and those who had diseases that would affect known metabolic parameters [DM (diabetes mellitus), dyslipidemia, overt hypothyroidism, patients receiving psychiatric treatment, etc.] were excluded from the study. Beck Anxiety Inventory (BAI) was applied to the patients in the outpatient conditions. Routine blood tests were performed after 8-12 hours of fasting. Patients were asked to follow a week of home blood pressure under their current antihypertensive treatment. The patients were then divided into four groups according to BAI as minimal – mild – moderate – severe anxiety symptoms. Metabolic parameters and one-week blood pressure averages of these four groups were compared.