Yaşlılık olgusunun sosyal güvenlik sistemi açısından incelenmesi
An analysis of old age from the perspective of social securtiy system
- Tez No: 610705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlığın hayat evrelerinden sonuncusu olan yaşlılık döneminde, kişiler belirli yaşam fonksiyonlarını kaybettikleri için mevcut sosyal risklere daha fazla maruz kalmaktadırlar. Özellikle çalışma hayatının sonlanması ya da çalışma hayatında eskisi kadar verimli olunamamasından kaynaklanan gelir kaybı ile yaşlanmanın getirdiği sağlık problemlerinin sonucu olarak sağlık harcamalarının artması ciddi bir maddi kayba yol açmakta dolayısıyla yaşam kalitesinin çalışma dönemine nazaran düşük olmasına neden olmaktadır. Ülkemizde 1950'li yıllardan itibaren gelişmeye başlayan ve kişilerin yaşlılık döneminde de hayat standartlarının yüksek olması ile sosyal risklere karşı korunmasını sağlayan sosyal güvenlik sistemi; yaşlılık sigortası ile kişilerin yaşlılık dönemlerini güvence altına almaktadır. Yaşlılık sigortasından sağlanan temel hak yaşlılık aylığı bağlanması olup, yaşlılık aylığının bağlanması için de; sigortalı olmak, belirli bir yaşı tamamlamak ve belirli sürelerde sigortalılık süresi olmak üzere üç şartı gerçekleştirmek gerekmektedir. Emekli olarak yaşlılık aylığına hak kazanan bireyler yaşlılık aylığının yanı sıra; sağlık hizmetleri ve kamu görevlileri için emekli ikramiyesi, işçiler için kıdem tazminatı, kadrosuzluk tazminatı ve emlak vergisi muafiyeti gibi birçok hakka da sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the last period of human life, old people are more exposed to existing social risks because they lose certain life functions. In particular, as a result of the end of working life and the loss of income caused by the inability to be as productive as the old working life, the increase in health expenditures as a result of the health problems caused by aging causes a serious financial loss and therefore the quality of life is lower than the working period. The social security system, which started to develop in our country since 1950s and protects people against the social risks due to the high standards of life in old age, old age insurance with the old-age insurance. The basic right provided by the old-age pension is to be connected to the old-age pension; to be insured, to complete a certain age, and to be insured for a period of three years. In addition to the old age pension, the individuals who are entitled to retirement and old age pension; retirement bonuses for health services and public officials, severance pay for workers, compensation for cadres compensation and property tax exemption.