Soyut heykelde imge ve imgelem
Image and imagination in abstract sculpture
- Tez No: 610713
- Danışmanlar: DOÇ. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
'Soyut Heykelde İmge ve İmgelem' adlı bu tez çalışmasında, 'soyut heykel sanatı' olarak adlandırılan özel sanatsal ifade biçimi, imge ve imgelem kavramları çerçevesinde irdelenmektedir. İmge genel anlamıyla nesnel gerçekliğin insan zihnindeki yansıması ve imgelem de insanın herhangi bir şeyi zihninde canlandırma yetisinin genel adıdır. Bu bağlamda sanat aslında bir imgeler dünyasıdır ve sanatçı da imgelerin diliyle gören, imgelerin diliyle düşünen ve imgelerin diliyle üreten kişidir. Buradan hareketle sanat eseri de aslında imgelerin diliyle sanatçının imgeleminde önce hayal edilmiş sonrasında ise dışsallaştırılarak nesneleşmiş bir imgedir. Herhangi bir şeyin özünü anlamak için onu somut olarak tanımak bilmek yetmez, hakiki bilgi için onun hakkında soyut kavramlar/imgeler türetmek gerekir. Bu anlamda her tür bilgilenme ya da bilgiyi aktarma türü zaten soyuttur. İnsanoğlunun en önemli yetilerinden biri soyutlama yeteneğidir ve tıpkı bilim ve felsefe gibi sanat da bir soyutlama biçimidir. Heykel aslında insanlık tarihindeki ilk varoluşundan bu yana hep nesnel gerçekliğin özel soyutlama türlerinden biri olmuştur. Dolayısıyla her tür soyut yaklaşımda olduğu gibi soyut heykelde de görünüşlerin ötesindeki varlıksal asli unsurlara ulaşmaya çalışmak esastır. Bu uğraş dışsal gerçeklikten türetilen imgelerden beslenmekle birlikte bunlar heykeltıraş imgelemi denilen özel zihinsel mekanizma tarafından değiştirilip dönüştürülmekte ve yeni bir kurguya varılmaktadır. Varılan bu kurgu en basit tanımıyla üç boyutlu bir imgedir ve herkesin bildiği biçimiyle soyut heykel olarak anılmaktadır. Soyut heykel aslında soyutlamanın ve düşünmenin temel formlarından olan imgelere dayanması kadar yaratıcı bir imgelemin ürünü olmasıyla da hakikatlere varma ve aktarmada insanoğlunun en kadim bilme ve ifade etme yöntemlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis titled as“Image and Imagination in Abstract Sculpture,”a special artistic expression form called“abstract sculpture art”is examined within the framework of image and imagination concepts. In general, image is the reflection of the objective reality in the human mind, where imagination is the general name of human's ability to visualize anything in his mind. In this context, art is actually a world of images, and the artist is the person, who sees with the language of images, thinks with the language of images, and produces with the language of images. Accordingly, work of art is, in fact, an image that is first imagined and then externalized and objectified in the imagination of the artist by means of the language of images. In order to understand the essence of anything, it is not enough to concretely know/recognize it, but abstract concepts/images about it should be derived for true knowledge. In this sense, any kind of information ortransfer of information is already abstract. One of the most important abilities of mankind is the ability to abstraction, and similar to science and philosophy, art is a form of abstraction as well. In fact, sculpture has always been one of the special abstraction forms of objective reality since its first emergence in human history. Therefore, as in any abstract approach, it is essential to try to reach the existential elements of essence beyond the appearance in abstract sculpture. Although this effort nourishes on images derived from external reality, they are subject to change and transformation through a special mental mechanism, i.e. so-called sculptor imagination, as a result of which, a new construct is created. This resultant construct is a three-dimensional image in its simplest definition and is called as abstract sculpture in the form known by all. Abstract sculpture is actually one of the most ancient methods of cognition and expression for human beings in reaching and transmitting truth, on the grounds that it is a product of creative imagination as well as being based on images, which are among the basic forms of abstraction and thinking.