Zemin stabilizasyonunda pomza taşının incelik etkisinin incelenmesi
Investigation of the fineness effect of pumice stone in soil stabilization
- Tez No: 610712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüzeysel stabilizasyon yöntemlerinden biri olan kimyasal stabilizasyonda incelik etkisini konu edinen bu çalışmada, düşük plastisiteli kil bir zeminin mühendislik özellikleri kireç ve pomza taşı ile iyileştirilmiştir. Çalışmada kullanılan pomza taşı ham ve inceltilmiş halde ayrı ayrı zemine eklenmiştir. Kür sürelerinin 7, 28 ve 84 gün olarak belirlendiği bu deneysel çalışmada doğal zemine, %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında ham ve inceltilmiş pomza taşı kireçli/kireçsiz ilave edilerek deney numuneleri hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, inceltilmiş pomza taşı kullanılmasının hazırlanan numunelerin geoteknik özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneyler sonucunda, pomza taşının inceltilmesinin kıvam limitleri ve kompaksiyon parametreleri üzerindeki etkisinin sınırlı düzeyde olduğu tespit edilmiştir. İnceltilmiş pomza taşının katkı maddesi olarak kullanılmasının kireçsiz numunelerin dayanımlarında, kireçli numunelerin dayanım ve durabilitelerinde ham pomza kullanımına göre daha fazla iyileştirmeler gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the fineness effect of chemical stabilization, which is one of the surface stabilization methods, the engineering properties of a low plastic clay soil have been improved with lime and pumice stone. The pumice stone used in the study was added to the soil in raw and thinned form, separately. In this experimental study, where curing times are determined as 7, 28 and 84 days, experiment samples were prepared by adding raw and thinned pumice stone with/without lime to the natural soil at the rate of 0%, 5%, 10%, 15% and 20%. Within the scope of the study, the effect of using thinned pumice stone on the geotechnical properties of the prepared samples was investigated. As a result of the experiments, it has been determined that the thinning of pumice stone has limited effects on consistency limits and compaction parameters. It was concluded that the use of thinned pumice stone as an additive shows more improvements in the strength of lime-free samples and in the strength and durability of lime containing samples compared to the use of raw pumice.