Malatya ili kayısı bahçelerinde erik koşnili Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe, 1834) (Hemiptera: Coccidae)'nin yayılış alanları, bulaşma oranları ve doğal düşmanın belirlenmesi
Detection of Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe) plum scale, the distribution, prevalence and natural enemies in Malatya province in Turkey
  1. Tez No: 610750
  2. Yazar: GÜLİSTAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Malatya İlinde kayısı yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı İlçelerde Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe) (Hemiptera: Coccidae)'nin yayılışı, bulaşma oranları ve doğal düşmanlarının belirlenmesi amacıyla 2018 ve 2019 yıllarında sörvey çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Malatya İli Akçadağ, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kale, Merkez, Yazıhan ve Yeşilyurt İlçeleri kayısı alanlarında Sphaerolecanium prunastri'nin yayılış gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan örnekleme alanlarına göre bulaşıklığın en yüksek Battalgazi İlçesinde olduğu belirlenmiş olup ikinci sırada Akçadağ İlçesi yer almıştır. Malatya İli Akçadağ İlçesinde üç farklı köydeki insektisit kullanılan ve kullanılmayan üçer adet kayısı bahçesinde Nisan ve Kasım ayları arasında düzensiz aralıklarla yapılan gözlemler ile Sphaerolecanium prunastri'nin popülasyon yoğunluğu araştırılmıştır. çalışma sonucunda insektisit kullanılmayan bahçelerde zararlının popülasyon yoğunluğunun insektisit kullanılan bahçelere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sphaerolecanium prunastri'nin doğal düşmanlarının belirlenmesine yönelik yapılan çalışmada; Coccinellidae (Coleoptera) familyasına ait Exochomus quadripustulatus Coccinella septempunctata (Linnaeus) ile Chrysopidae (Neuroptera) familyasına ait Chrysopa spp. saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Field surveys were conducted between the years of 2018 and 2019 in order to determine the distribution, infestations and natural enemies of Sphaerolecanium prunastri (Plum scale) (Boyer de Fonscolombe) (Hemiptera: Coccidae) in the province of Malatya where apricot is intensely cultivated. The results of the study showed that Plum scale was distributed in the apricot fields of Akçadağ, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kale, Merkez, Yazhan and Yeşilyurt districts of Malatya province. The highest infestation rate was found in the Battalgazi district and Akçadağ district took the second in the sampled fields. Population density of Plum scale was investigated in irregular intervals between April and November in three apricot orchards with and without insecticide in three different villages in Akçadağ district of Malatya province. The data revealed that the population density of the Plum scale was higher in the orchards without insecticides compared to the ones with insecticides. Exochomus quadripustulatus Linnaeus (Coccinellidae: Coleoptera), Coccinella septempunctata Linnaeus (Coccinellidae: Coleoptera), and Chrysopa spp. (Chrysopidae: Neuroptera) were established as the natural enemies of Plum scale in the fields studies.