14. yüzyıl Anadolu sahası şairlerinden kadı Burhaneddin, Ahmedî ve Hoca Dehhânî'de atasözleri ve deyimler
Proverbs and idioms in Kadi Burhaneddin, Ahmedi and Hodja Dehhâni, one of the 14th century Anatolian poets
  1. Tez No: 610751
  2. Yazar: YAĞMUR KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELDE AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Atasözleri ve deyimler, Türk dili ve kültürü hakkında ipuçları veren kısa fakat anlamlı sözcük gruplarıdır. Gerek dil bilgisi gerek anlam bilgisi gerekse edebiyat açısından çok önemli olan bu ürünler, Türk dilinin de değerli birer parçasıdır. Türk kültür ve sanat dünyasının büyük bir bölümünü teşkil eden Divan şiirinin başlangıcı olan 14. yüzyılın üç büyük şairi Kadı Burhaneddin, Ahmedî ve Hoca Dehhânî de deyim ve atasözlerinden çokça ve etkili biçimde faydalanmıştır. Dört bölümden oluşan tezde birinci bölümde“Giriş”, ikinci bölümde şairlerin hayatı ve divanları hakkında bilgiler verilmiş; üçüncü bölümde divanlardaki atasözü ve deyimler incelenip dördüncü bölümde bir sonuca varılmıştır. Bu çalışmayla Divan şiirinin üç önemli şairinin şiirlerindeki atasözü ve deyimlerin etkisi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proverbs and idioms are short but meaningful phrases that give clues about Turkish language and culture. These products, which are very important in terms of grammar, semantics and literature, are also valuable parts of the Turkish language. The three great poets of the 14th century, Kadı Burhaneddin, Ahmedî and Hoca Dehhânî, who were the beginning of the Divan poetry, which constitutes a large part of the Turkish culture and art world, also benefited from the idioms and proverbs very and effectively. In the thesis consisting of four chapters,“Introduction”in the first chapter, information about the life and divan of the poets in the second chapter was given; In the third part, proverbs and idioms in the sofas are examined and a conclusion is reached in the fourth part. In this study, the effect of proverbs and idioms in the poems of three important poets of Divan poetry was tried to be shown.