Sağlık çalışanlarında örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş performansı ilişkisinin belirlenmesi: Bir devlet hastanesi örneği
Determination of the relationship between organizational commitment, job satisfaction and job performance in health care workers: An example of a state hospital
- Tez No: 610749
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, sağlık çalışanlarında örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş performansı ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bir devlet hastanesinde çalışan 461 sağlık çalışanına anket uygulanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş performansı açıklanmıştır. İkinci bölümde örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş performansı ilişkisinin belirlenmesini amaçlayan araştırma kısmı yer almaktadır. Veriler istatistik paket programı ile güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, t-testi, anova analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Katılımcıların örgütsel bağlılık düzeyleri 2,90 puan ortalaması alırken, iş tatmini düzeyleri 3,02 puan ortalaması, iş performansı düzeyleri ise 3,20 puan ortalaması almıştır. Araştırma sonucunda demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışılan bölüm, kurumda çalışma yılı, meslekte çalışma yılı) örgütsel bağlılık, iş tatmini ve iş performansı arasında gruplar bazında farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında orta düzeyde pozitif ilişki mevcutken, örgütsel bağlılık ile iş performansı arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında uygulamaya yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between organizational commitment, job satisfaction and job performance among health workers. A questionnaire was applied to 461 health workers working in a state hospital. The study consists of two parts. In the first part, organizational commitment, job satisfaction and job performance are explained. In the second part, there is a research part aiming to determine the relation between organizational commitment, job satisfaction and job performance. Data were subjected to reliability analysis, descriptive statistics, factor analysis, t-test, anova analysis, correlation analysis and regression analysis with the statistical package program. While the organizational commitment levels of the participants were 2.90, the average job satisfaction levels were 3.02 and the job performance levels were 3.20 points. As a result of the study, it is concluded that there is a difference between demographic variables (age, gender, marital status, education level, department worked, year of institution, year of profession), organizational commitment, job satisfaction and job performance. There was a moderate positive relationship between organizational commitment and job satisfaction, while a weak positive correlation was found between organizational commitment and job performance. In the conclusion part of the research, practical recommendations are given.