Konya- Şatır mahallesi arazi toplulaştırma uygulamasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
Land consulation affect on agro- infrastructures performance in Konya –Satir village
  1. Tez No: 610753
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada, Konya –Karatay-Şatır Mahallesinde yapılan arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında arazilerin toplulaştırma öncesi ve sonrası parsel sayıları ve parsel büyüklükleri, parsel şekilleri, hisselilik durumları, toplulaştırma oranı ve ulaşım ağından faydalanma durumları gibi alt yapı hizmetleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma alanında, toplulaştırma çalışması ile tarım parseli sayısı 892'den 577'ye düşürülerek, %35,82 oranında azalma meydana gelmiştir. Ortalama parsel büyüklükleri 36 da' dan 56,5 da' a çıkarılarak % 57 oranında artış sağlanmış, parsel, çokgen ve şekilsiz parsel sayısı %71'den %11,25'e düşürülmüş, dikdörtgen şekilli parsel sayısı %0'dan %61,2'ye çıkarılmıştır. Toplulaştırma öncesi ulaşım ağı 19,85 km iken toplulaştırma sonrası 91,157 km'ye çıkarılarak bütün parsellerin yol ağına doğrudan bağlantısı sağlanmıştır. Sulama şebekesinde açık kanallarda gerekli düzenlemeler yapılarak gereksiz görülen bütün arklar kapatılmış ve düzenli toprak kanallar oluşturularak sulama şartları iyileştirilmiştir. Toplulaştırma öncesi sulama ağı uzunluğu 17,7 km iken toplulaştırma ile 19,85 km'ye arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on agricultural substructure services of land consolidation made at Konya-Karatay- Şatır Street was evaluated. In the scope of the research ,like parcel numbers and parcel sizes, parcel shapes, share holding situations, consolidation rate and availability of transportation networks substructure services was examined comparatively before and after of the land consolidation. In this research area, agriculture parcel numbers reduced from 892 to 577 with consolidation study and 35,82% reduction occurred. Average parcel sizes increased from 36 da to 56,5 da, 57% incensement occurred , parcel, polygon and amorphous parcel numbers reduced from 71% to 11,25%, rectangle parcel numbers increased from 0% to 61,2%. While transportation networks before consolidation was 19,85 km ,after consolidation directly connection to road networks at all parcels provided with consolidation increased to 91,157 km. All arcs closed that unnecessary by making necessary arrangements on open canals at irrigation network and irrigation conditions improved by creating regular open land canals. While lengthy of irrigation networks before consolidation was 17,7 km, after consolidation increased to 19,85 km.