Konya Beyşehir Yukarı Esence arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetlerine etkisi
Impact of land consolidation applications on agro- infrastructure Yukari Esence at Konya Beyşehir province
  1. Tez No: 610754
  2. Yazar: ELİFE UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırmada, Konya Beyşehir Yukarı Esence Mahallesinde yapılan arazi toplulaştırmasının tarımsal alt yapı hizmetlerine etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda arazilerin toplulaştırma öncesi ve sonrası parsel sayıları, parsel büyüklükleri, parsel şekilleri, toplulaştırma oranı, sulama oranı, ulaşım, hisselilik durumu ve ulaşım ağından faydalanma gibi alt yapı hizmetleri mukayese edilmiştir. Araştırma alanında toplulaştırma sonucu parsel sayılarında % 59,74 azalma meydana gelmiş, ortalama parsel büyüklüğü %51,14 artmış ve toplulaştırma oranı %37 olmuştur. Bu oran araştırma alanındaki arazi büyüklüğü, parçalılık ve arazilerin topoğrafik yapısı dikkate alındığında iyi bir orandır. Toplulaştırma ile dikdörtgen şekilli parsel oranlarında %32,64 artış sağlanmış, mümkün oldukça paralellik sağlanarak bloklar içindeki parseller paralel yerleştirilmiştir. Toplulaştırma sonucunda hisselik oranında %37 oranında azalma meydana gelmiştir. Toplulaştırma sonrası oluşturulan 544 parselin tamamı (%100) yola cepheli konuma gelmiş, mevcut yollara yeni yollar eklenmiştir. Artış çok sınırlı olmakla birlikte toplulaştırma ile mevcut sulama şebekesinden faydalanan alan artışı %35,62'dir. Arazi toplulaştırmasıyla işletmelere ait parsel sayıları azalmakta, parsel büyüklükleri artmakta, bozuk şekilli parseller azalmakta, sulama oranı artırılmakta, sulu tarıma geçiş sağlanmakta, tüm parsellerin sulama şebekesinden ve ulaşım ağından faydalanması sağlanmaktadır. Sonuçta verimlilik artırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, had been examined effect of made land consolidation to agricultural infrastructure services in Yukarı Esence Neighborhood Beyşehir/KONYA. As a result of the research, before and after land consolidation infrastructure services such as number of parcels, parcel sizes,parcel shapes,land consolidation rate,irrigation rate,transportation ownership status and utilization of transportation network have been compared. As a result of the land consolidation in the research area, the number of parcels decreased by %59.74, the average parcel size increased by %51.14 and the aggregation rate was %37. This ratio is good considering the land size, fragmentation and topographic structure of the land in the research area. With the land consolidation, the rate of rectangular parcels was increased by %32.64 and the parcels in the blocks were placed in parallel by providing parallelism whenever possible. As a result of the land consolidation, the share rate decreased by %37. All of the 544 parcels (%100) created after the land consolidation have become front-facing to the road and new roads have been added to the existing roads. Although the increase was very limited, the increase in the area benefiting from the existing irrigation network through aggregation was %35.62. With land consolidation, the number of parcels belonging to the enterprises decreases, the parcel sizes increase, the defective parcels decrease, the irrigation rate is increased, the transition to irrigated agriculture is provided and thus all parcels benefit from the irrigation network and transportation network. As a result, productivity is increased.