Üçlü-faz ayırma tekniği ile saflaştırılan selülazın enkapsülasyonu, karakterizasyonu ve ın vitro kullanılabilirliği
Encapsulation, characterisation and in vitro useability of cellulase purified with three-phase partitioning technique
- Tez No: 610763
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, ticari arenada sıklıkla kullanılan Trichoderma reesei selülazının üçlü-faz ayırma (TPP) metodu ile saflaştırılması ve kalsiyum aljinat jelde enkapsülasyonu çalışılmıştır. Bu iki temel deneme tüm değişkenleriyle optimize edilmiş ve sonuçta hem saflaştırma hem de enkapsülasyon çalışmaları için optimum koşullar belirlenmiştir. T. reesei selülazının saflaştırılmasında ideal TPP koşulu; %50 (w/v) amonyum sülfat doygunluğu, 1:1 (v/v) enzim: t-bütanol oranı, pH 4,5 ve 0,1 mg protein olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda selülaz enzimi, %113 aktivite verimi ve 1,42 saflaştırma katı ile başarı ile saflaştırılabilmiştir. Enkapsülasyon çalışmaları neticesinde ise ticari selülaz enziminin immobilizasyonu için optimum koşullar; 0,5 mg enzim (protein miktarı) ve %2 (w/v) aljinat, %0,5 (w/v) kitosan içeren 0,15 M CaCl₂, 3 saat immobilizasyon, %2,0 (v/v) glutaraldehit ile 2 saat çapraz bağlama olarak belirlenmiştir. Bu optimum koşullarda Selülaz enzimi %53 aktivite verimi ile başarı ile immobilize edilmiştir. TPP orta fazında deriştirilen selülaz enzimi ise belirlenen optimum koşullarda %10 aktivite verimi ile immobilize edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the purification of Trichoderma reesei cellulase which is frequently used in commercial arena by three-phase partitioning (TPP) method and encapsulation in calcium alginate gel was studied. These two basic experiments were optimized with all variables, and finally optimum conditions for both purification and encapsulation studies were determined. Ideal TPP condition for the purification of T. reesei cellulase was determined as; 50% (w/v) ammonium sulfate saturation, 1:1 (v/v) enzyme: t-butanol ratio, pH 4.5 and 0.1 mg of the protein. Under optimum conditions, the cellulase enzyme was successfully purified with 113% activity yield and 1.42 purification fold. As a result of the encapsulation studies, optimum immobilization conditions for commercial cellulase enzyme were determined as; 0.5 mg enzyme (protein amount) and 2% (w/v) alginate, 0.5% (w/v) chitosan in 0.15 M CaCl2, 3 hours, 2.0% (v/v) glutaraldehyde 2 hour cross-linking time. The cellulase enzyme was successfully immobilized with 53% activity yield with this optimum conditions. The cellulase enzyme, which was concentrated in the middle phase of TPP, could be immobilized with 10% activity yield under these optimal conditions.