Domateste kök bakterilerinin bakteriyel benek hastalığı etmeni pseudomonas syringae pv. tomato ve kuraklık stresine karşı etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of stem bacteria on bacterial speck disease Pseudomonas syringae pv. tomato and drought stress in tomato
- Tez No: 610772
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Patojen, zararlı, kuraklık stresi gibi birçok biyotik ve abiyotik stres faktörleri tarımsal verimliliği ve ürün kalitesini tarımsal üretim alanlarında sınırlandırmaktadır. Stres faktörlerine karşı son yıllarda; kök bakterileri alternatif bir yol olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Bakteriyoloji laboratuvarı kültür koleksiyonu stoklarında bulunan kök bakterisi (KB) izolatlarının domates bakteriyel benek hastalığı etmeni Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) ve kuraklık stresine karşı etkileri araştırılmıştır. 30 KB izolatı, kuraklık stresini engellemeleri ve Pst' ye karşı etkileri bakımından önce in vitro denemelerle testlenmiştir. In vitro testlerde başarıya ulaşan izolatlar arasından in vivo denemeleri için seçim yapılmıştır. In vivo'da kuraklık stresine karşı testlenen KB izolatlarının bazıları kuraklık stresini engelemeyi başarmıştır. Pst'ye karşı in vitro' daki başarılarına göre seçilen 7 KB izolatından 2 tanesi domates bitkisinde Pst' yi %50 ve üzerinde engellemiştir. In vitro ve in vivo test sonuçlarındaki etkilerine göre seçilen 76 ve 83 nolu KB izolatları Pst ve kuraklık stresine karşı birlikte testlenmiştir. Bu iki KB izolatından 76 nolu izolatın hem Pst' ye hem de kuraklık stresine karşı etkisi bakımından, biyotik ve abiyotik stresle başa çıkmada 83 nolu izolata göre daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many biotic and abiotic stress factors such as pathogen, pest, drought stress limit agricultural productivity and product quality in cultivated areas. Rhizobacteria have been used as an alternative way against stress factors in recent years. In this study, the effects of rhizobacteria isolates which stored in culture collection of Bacteriology Laboratory were investigated against tomato bacterial speck disease causing Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) and drought stress. The 30 rhizobacteria isolate was tested in vitro for their prevention of drought stress and their effects against Pst. The rhizobacteria isolates that were successful in in vitro tests were selected for in vivo experiments. some of the tested Rhizobacteria against drought stress in in vivo inhibited from drought stress. Two of the 7 KB strains selected against preventation of Pst in in vitro, inhibited Pst over 50% in tomato plants. Rhizobacteria isolates 76 and 83, selected according to their effects on in vitro and in vivo test results were tested together against Pst and drought stress. It was concluded that isolate 76 of these two KB isolates was more successful against biotic and abiotic stress than isolate 83 in terms of both Pst and drought stress.