Erzincan türkülerinin müzikal açıdan analizi ve gitar düzenlemeleri önerisi
Musical analysis of Erzincan folk songs and guitar arrangements recommendation
  1. Tez No: 610788
  2. Yazar: MÜŞTAK ALPEREN İNALÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmada TRT repertuarındaki Erzincan türkülerinin de içinde yer aldığı T.C. Erzincan Valiliği yayınlarından,“Erzincan'a Girdim Ne Güzel Bağlar Erzincan Türküleri I – II”kaynaklarında bulunan 466 adet sözlü kırık hava, 64 adet uzun hava, 62 adet de oyun ve saz havası olmak üzere toplamda 592 adet Erzincan türküsü incelenmiştir. Bu türkülerin; ezgileri değiştirilmeden, yapısal formlarına sadık kalınarak (özü bozulmadan), gitar yapısına ve eğitimine uygun olduğu düşünülen 178 türkü belirlenmiştir. Gitar için uygun olduğu düşünülen 178 adet Erzincan türküsü analiz edilmiş olup, gitar eğitiminde kullanılmak ve düzenlenmek üzere 35 türkü seçilmiştir. Seçilen 35 türkünün makamsal dizileri, usulleri, ses aralıkları, yapısal formları incelenmiş ve gitar düzenlemeleri yapılmıştır. Bu düzenlemelerin yazımı“Musescore”nota yazım programı ile yapılmıştır. Analiz edilerek gitar düzenlemesi yapılmış türkülerin gitar eğitiminde kullanılabilirliği belirlenmeye çalışılmış ve gitar eğitimi için bir türkü dağarı oluşturulmuştur. Bu çalışma; niteliksel bir araştırma olup gitar eğitiminde Erzincan yöresine ait türküleri analiz etmek ve gitar düzenlemesi yapılarak çalma yöntemlerinin belirlenmesine dönük betimsel bir çalışmadır. Bu çalışma alan araştırması ile kaynak taramasına dayalı olup, araştırmada nitel araştırma türlerinden alan araştırması, tarama (survey) modeli (tekniği-yordamı) kullanılmıştır. Tarama modeli ile mevcut durum aynı şekilde betimlenmeye çalışılmış, verilerin elde edilmesi için literatür tarama, içerik analizi ve müziksel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, as 466 pieces of rhythmic Turkish folk songs, 64 pieces of un rhythmic folk song, also 62 pieces of traditional dance and instrumental music, totally 592 pieces of Erzincan folk songs which have been taking place in the resources of“Erzincan'a Girdim Ne Güzel Bağlar Erzincan Türküleri I-II”that are from the editions of the T.R. Erzincan Governorship where also Erzincan folk songs in TRT repertoire take place, were examined. In those folk songs, without their melodies being changed, by staying loyal to their structural forms, without their essence being corrupted, 178 pieces of folk songs that are thought to be appropriate for the structure and the education of the guitar, were determined. 178 pieces of folk songs that are thought to be appropriate, were analized and 35 folk songs were elected to be arranged and used for the guitar education. Maqam, tempo, tessituras and structural forms of these elected 35 folk songs were observed and the arrangements of the guitar were made.Transcription of these arrangements was made with musical note transcription program“Musescore”. In the guitar education, usability of the folk songs of which guitar arrangements were made by being analised, were tried to be determined. This study; being a qualitative research is a descriptive work that tends to analize the folk songs in the guitar education that are belong to Erzincan territory and to determine the methods of playing by doing a guitar arrangement. This study was based on the field research and resource scanning and from the qualitative research types; field research, survey model/tecnique were used. With the survey model, the existing situation was tried to be depicted in the same way, in order to get the data, literature scanning, content analysis and the method of musical analiysis were used.