Gemilerin yurt dışında cebrî icra yoluyla satışları ve bunların tanınmasına dair milletlerarası sözleşme taslağı
Draft international convention on foreign judicial sales of ships and their recognition
  1. Tez No: 610826
  2. Yazar: NATZIE SEFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BAHADIR ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tezimizde gemilerin yurt dışında cebrî icra yoluyla satışlarına ilişkin meseleler, Comité Maritime International (CMI) tarafından hazırlanan“Gemilerin Yurt Dışında Cebrî İcra Yoluyla Satışları ve Bunların Tanınmasına Dair Milletlerarası Sözleşme Taslağı”(Nihai Taslak) ışığında incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Nihai Taslağın hem milletlerarası deniz camiası hem de Türk hukuku açısından önem ve etkilerini tespit etmektir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde milletlerarası deniz hukuku ve Avrupa hukuku kapsamında gemilerin cebrî icra yoluyla satış prosedürüne temas eden mevcut düzenlemeleri inceledik. İkinci bölümde, Türk hukukunda gemilerin cebrî icra yoluyla satışlarına odaklandık. Üçüncü ve son bölümde ise, Nihai Taslak hükümlerini inceledik ve bu düzenlemenin gerekliliği ve uygulanabilirliğini ele aldık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issues related to the foreign judicial sale of ships are examined in the light of the“Draft International Convention on Foreign Judicial Sales of Ships and Their Recognition”(Final Draft) prepared by the Comité Maritime International (CMI). The main aim of this thesis is to determine the importance and the effects of Final Draft both in terms of international maritime community and Turkish law. This thesis consists of three chapter. In the first chapter, we examined the existing international and European instruments which touch on aspects of the judicial sale of ships. In the second chapter, we focused on the judicial sale procedure in the context of Turkish law. In the third and last chapter, we examined the Final Draft and discussed the necessity and feasibility of this instrument.