Bina sektöründe enerji verimliliği ve yeşil bina süreçlerinin analizi
Energy efficiency and green building processes analysis in building sector
- Tez No: 610825
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARİF ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Konutlarda enerji tüketimi, artan nüfüs ve paralelinde artan barınma ihtiyacıyla birlikte büyük önem kazanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte sınırlı olan enerji arzının en verimli şekilde kullanılması hem ülke hem de yaşadığımız dünyanın gelecek nesillere aktarılması bakımından çok önemlidir. Ayrıca siyasi olarakda ülkelerin dış kaynaklı enerji arzına bağımlılığı arttıkça ekonomik ve siyasi bağımsızlıkları tehlikeye düşmektedir. Bu enerji tüketiminin azaltılması için, hükümetler arasında yapılan birçok iklim değişikliği panellerinde ortak talep edilen ve Uluslararası Enerji Ajansı tarafından ortaya konulmuş durağan CO2 seviyelerine ulaşmak ve dünyanın ekolojik karbon ayak izinin 2050 yılına kadar %77 oranında azaltılmasını ön gören küresel bazda bir çok rapor, proje ve projeksiyon yapılmaktadır. Oluşturulan bu çalışmalarda küresel yatırımcılara, şaşırtıcı derecede yüksek olan bu tüketim değerinin, diğer sektörlere kıyasla daha düşük maliyetler ile daha yüksek getiriler sağladığını ispat ederek hem yatırımcıların kar etmesini sağlamak hemde teknolojinin bu yöne kaymasını sağlayarak sürdürülebilir bir yaşamın oluşmasını hedeflenmektedir. Bu çalışmada, yeşil bina tasarım süreci bölümlerinden olan enerji verimliliği uygulamaları, yenilenebilir enerji kullanımı gibi unsurların yer aldığı bir enerji modelleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışma doğrultusunda konsept olarak tasarlanan binaya uygulanan enerji verimliliği paketleri modellenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Maliyet optimum çözüm referans binaya göre global maliyet açısından %15, enerji tüketim açısından ise %45 avantaj getirmiştir. Yaklaşık sıfır enerji bina verimlilik paketinde ise global maliyet %25 oranında artmakta, enerji tüketiminin ise %92 azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in housing has gained great importance with the increasing population and the increasing need for housing in parallel. The most efficient use of energy supply, which is limited together with developing technology, is very important in terms of transferring both the country and the world we live in to future generations. This is common in many panel between the two governments for reducing energy consumption and climate change the International Energy Agency demand being introduced by the CO2 levels of 2050 the world's ecological footprint and achieve the carbon stationary has been shown to reduce by %77 since a global basis a report on the project and tasarimlandirma are made. Global investors the value of this consumption is surprisingly high, compared to other sectors that provide higher returns with lower costs and enable investors to profit by both in this direction by proving a sustainable life by shifting technology, aims to develop. In addition, this study, Green building design process departments of energy efficiency applications, renewable energy use, such as the elements of the energy modeling study was done. In line with this study, energy efficiency packages applied to the building designed as a concept were modeled and their outputs were evaluated. Cost optimum solution has a 15% advantage in terms of global cost and 45% advantage in terms of energy consumption compared to the reference building. Approximately zero energy in the building efficiency package, global cost increases by 25% and energy consumption decreases by 92%.