Nesnelerin interneti teknolojisinin sağlık işletmelerinde kullanımı: Akıllı hastane örneği
Use of the internet of things in healthcare enterprises: An example of a smart hospital
  1. Tez No: 610841
  2. Yazar: İRFAN CEMAL NURSAÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nesnelerin interneti, internetin bir sonraki aşaması olarak tanımlanmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, bağlantı sayısı ve hızlarının artması ile dünya çapında üstel olarak büyüyen bir iletişim ağı oluşmaktadır. Nesnelerin internetinin temel amacı veri elde etmek ve bu veriden fayda sağlamaktır. Elde edilen bu veriler organizasyonlar için değerli birer varlık haline gelmektedir. Sağlık organizasyonları için bu verinin kullanılması ve elde edilen bu verinin kestirimsel analitik, yapay zekâ, görüntü işleme, büyük veri, makine öğrenmesi gibi teknikler ile sundukları hizmetlerin kalitesini artırmayı, etkin bir şekilde organizasyon yönetimini, olaylara zamanında müdahale etmeyi, sağlık personeli güvenliği ve hasta güvenliğini sağlamayı öncelikli amaç edinmektedir. Bu çalışmada IoT teknolojilerin bir hizmet olarak hastanelerde yaygınlaştırılması, bilişim teknolojileri alanında gerekli olan altyapı, sistem ve bileşenlerinin uygulanabilirliği konusunda temel gereksinimleri ve araştırmacılara, IoT teknolojilerinin hastanelerde uygulanabilirliği üzerine öneriler sunulmuş ve sistem analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things is defined as the next phase of the Internet. With the rapid development of information and communication technologies, increasing the number and speed of connections, an exponentially growing communication network is formed worldwide. The main purpose of the internet of objects is to obtain and benefit from data. These data become a valuable asset for organizations. Using this data for health organizations aims to improve the quality of the services they provide with the techniques such as predictive analytical, artificial intelligence, image processing, big data, machine learning, and effective organization management, timely response to events, health personnel safety and patient safety. In this study, the basic requirements on the application of IoT technologies in hospitals, the applicability of infrastructure, systems and components required in the field of information technologies and recommendations on the applicability of IoT technologies in hospitals were presented and system analyzes were performed.