Kadın işgücüne katılımın ekonomik belirleyicileri
Economic determinants of female labour force participation
- Tez No: 610842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ÇAĞLAR YURTTANÇIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'nin işgücü piyasasındaki en önemli sorunsallarından birisi, kadınların iş gücüne katılım oranında istenilen düzeyde artışın sağlanamamasıdır. Sürdürülebilir yüksek büyüme oranlarına ulaşmak ve orta gelir tuzağına düşmemek için kadınların işgücü piyasalarında aktif olması son derece önemlidir. Ayrıca, işgücü piyasasına dahil olma, kadınların toplum içindeki rollerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Türkiye'de kadın işgücüne katılım oranları son on yıldır artış eğilimi gösterse de, uluslararası arenada gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında bu oranın halen oldukça düşük düzeyde olduğu görülmektedir. Türkiye ekonomisi dünya ülkeleri ile kıyaslandığında, ekonomik büyüme performansı ilk yirmi ülke içinde yer almasına rağmen, kadınların işgücüne katılım oranında gerçekleşmesi istenen büyüme oranı henüz elde edilememiştir. Bu durum yüksek büyüme oranlarının sürdürülebilir olması için bir engel teşkil etmektedir. Kadınların işgücüne katılım oranını etkileyen değişkenlerin belirlenmesi ve bu doğrultuda elde edilen sonuçlara göre politika yapıcılara önerilerde bulunmayı hedefleyen bu çalışmada kullanılan veriler 2006:12 ile 2018:12 aralığını kapsamaktadır. Makro düzeyde büyüme ve enflasyona ilaveten çalışmaya hane halkı kredi kullanımı da dahil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ekonomik büyüme, kadınların işgücüne katılımını kısa dönemde negatif uzun dönemde pozitif olarak etkilemektedir ve elde edilen sonuçlar istatistiki olarak anlamlıdır. Kredi kullanımı ve enflasyon değişkenleri ise kadın istihdamı üzerinde uzun dönemde negatif olarak etki oluşturmaktadır. Ancak bu değerlerin istatistiksel açıdan kabul edilebilirlik düzeyi düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Female labour force participation in Turkey has stagnated in recent decades in spite of policies that have tried to increase the number of women in the labour force. It is very important for women to be active in the labor market in order to achieve sustainable high growth rates and not to fall into the middle income trap. Also, participation in the labor market can contribute to the development of women's roles in society. In Turkey, female labor force participation rate increased over the last decade but the ratio is still very low when compared with developed countries in the international arena. Turkey's female labor force participation is still low despite its economic growth performance. There is still an obstacle to sustaining high growth rates as it has not yet obtained the desired growth rate of the labor force participation rate for women. The data used in this study aims to determine the variables affecting female labor force participation rate and make recommendations to policy makers. The results obtained in this direction, covers the range of 2006: 12 and 2018: 12. The study also includes household loans in addition to the macro-level growth and inflation. According to the results obtained, the growth rate affects woman's labor force participation negatively in the short term and positively in the long term and the results are statistically significant. House hold loans and inflation variables have a negative impact on female employment in the long term. Howerer, the level of acceptability of these values was found to be low.