Otantik liderliğin psikolojik sermaye ve iş performansına etkilerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
Research on the effect authentic leadersip on psychological capital and job performance
  1. Tez No: 610840
  2. Yazar: TUĞÇE AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tez çalışmamızın amacı; otantik liderliğin, örgütlerde çalışanların psikolojik sermaye ve iş performansına etkilerini ortaya koymaya çalışmaktır. Tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde; liderlik ile ilgili literatür taraması yapılmış daha sonra liderliğin alt başlıklarından ve çalışmanın esas konusu olan otantik liderlik ile ilgili kavramsal çerçeve, otantik liderliğin bileşenleri, özellikleri ve unsurlarından bahsedilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde; pozitif psikoloji ve pozitif örgütsel davranışın temellerine dayanan psikolojik sermaye kavramı ve boyutları ile birlikte performans kavramı ile ilgili literatür taraması yapılmış daha sonra performans tanımları, iş performansı, performans değerleme kavramı olmak üzere performans çok boyutlu yönden ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise otantik liderliğin çalışanlar üzerinde psikolojik sermaye ve iş performansına etkilerinin tespiti için yapılan anket çalışması ile ilgili bulgulara ve sonuçlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to display, the effects of the authentic leadership on personnel in psychological capital and job performance in the organization. This thesis consists of three main sections. In the first part; literature about leadership has been scanned and then subheadings of leadership and main of the study about authentic leadership conceptual framework, ingredients of authentic leadership and features mentioned it. In the second part; the concept and dimensions of psychological capital based on the foundations of positive psychology and positive organizational behavior are discussed in detail. At the same time literature about performance concept has been scanned and then performance definitions, job performance, performance valuation concept has been handled. As a last part; for to determine the effects of authentic leadership on personnel psychological capital and job performance the findings and results of the survey study are given.