Ordu ili yayla vejetasyonlarında doğal olarak bulunan makromantarların bitkilerin besin elementi içeriklerine ve toprak özelliklerine etkisi
The effect on food element contents and soil propertiesof plants naturally fi̇nded in plateauvegetations of Ordu province
- Tez No: 610843
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖNAL AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ordu iline bağlı yaylalardaki (Çambaşı yaylasında bulunan Köklüce Obası (Gölardı obası), Susuz Obası, Ordulu Obası, Çoban Bağırtan Tepesi, Sırıklı Yaylası, Aydoğan Tepesi (Uzunbora Yaylası), Yemişgen Obası, Sultan Selim (Selemen) Yaylası) farklı yükseltilerdeki mera alanlarındaki makromantarlı ve makromantarsız alanlardan bitki ve toprak örnekleri alınarak, mantarların, bitkilerin besin elementleri içeriğine etkileri ile toprağın bazı özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2011 yılında Haziran ve Temmuz döneminde mantarlı ve mantarsız alanlardan bitki ve toprak örnekleri alınmıştır. Bitkilerin azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, mağnezyum, demir, bakır, çinko, mangan oranı belirlenmiştir. Toprak örneklerinde ise EC, pH, fosfor, potasyum, organik madde, azot oranı ile toprak tekstürü analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, bitkilerin N, K, Ca, Mg, Cu, Zn ve Mn alımında mantarlar etkili olmuştur. P ve Fe alımında ise etkili olmamıştır. Familyalar açısından incelendiğinde; bitkilerin N, K, Ca, Mg, Cu, Zn, Mn içeriği bakımından familyalar arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Ortamda makromantarların bulunması toprağın sadece EC ve K içeriğini önemli derecede artırmıştır. Çalışma sahasında makromantarlardan Agaricus türlerine, Marasmius oreades ve Tricholoma sp.'ye rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the study was aimed to determine the effects of fungi on nutrients (macro and micro nutrients) content of plants and their effects on some properties of soil, plant and soil samples taken from on macrofungus and nonmacrofungus areas in different altitudes in grasslands of in the plateaus of province of Ordu (Köklüce obası (Gölardı obası), Susuz obası, Ordulu obası, Çobanbağırtan hill in çambaşı,, Sırıklı plateau, Aydoğan hill (Uzunbora plateu), Yemişgen obası, Sultan Selim (Selemen) plateau). For this purpose, plant and soil samples were taken from fungal and non-fungal areas in june-july (2011) period. Nitrogen, phosporus, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, zinc, manganese were analyzed in plant samples. In soil samples, EC, Ph, phosphorus, potassium, organic matter, nitrogen content and soil texture were analyzed. When mushrooms were effective in the intake of nitrogen(N), potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), copper (Cu), zinc (Zn) manganese (Mn) of plants, they were not effective in the intake of Phosphorus (P) and iron (Fe) of plants. Also, N, K, Ca, Mg, Cu, Zn, Mn contents of plants were statistically significant different among families. The presence of macromushroom in the environment significantly increased only the EC and K content of the soil. Agaricus sp., Marasmius oreades and Tricholoma sp. as a macromushroms have been present at the work site.