Türkiye'de karayolu altyapı yatırımlarının ekonomik değerlendirilmesi ve önceliklendirilmesi
Economic assessment and prioritization of highway infrastructure investments in Turkey
  1. Tez No: 610862
  2. Yazar: SERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Tüm ulaştırma altyapılarında olduğu gibi karayolu altyapıları da büyük yatırımlar gerektirmektedir. Doğru ve etkin yatırım kararlarının alınması kamu açısından olduğu kadar ülke ekonomisi için de son derece önemlidir. Kamunun sorumluluğu, ülke için hedeflenen ekonomik gelişmenin sağlanabilmesi için kısıtlı kaynakların projeler arasında etkin dağılımını sağlamaktır. Bu çalışmada karayolu altyapı projeleri için Türkiye'de ve dünyada kabul görmüş proje değerlendirme teknikleri araştırılarak ekonomik değerlendirmenin bileşenlerinin belirlenmesi, hesaplanması ve ayrıca örnek bir proje için alternatiflerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuca etki eden kritik değişkenleri belirleyebilmek, bu değişkenlerde olabilecek değişim risklerini göz önünde tutabilmek amacıyla hassasiyet analizleri ve Monte Carlo simülasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
All transportation infrastructures as with highway infrastructures require large investments. Making the right and effective investment decisions is very important for the national economy as well as the public's point of view. The responsibility of the public sector is to ensure the efficient distribution of limited resources between projects in order to achieve the targeted economic development for the country. In this study, project evaluation techniques for highway infrastructure projects, which are recognized in Turkey and in the world, are researched in order to determine and calculate the components of economic appraisal and also evaluation of alternatives for a case study were aimed. Sensitivity analysis and Monte Carlo simulation were used in order to determine the critical variables affecting the results and to take into account the risks of changes in these variables.