Türkiye'de otoyolların ekonomik ve mali yapılabilirliği
The Economic and financial evaluations of motorways in Turkey
  1. Tez No: 101238
  2. Yazar: ÖZLEM ATILKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
TÜRKİYE' DE OTOYOLLARIN EKONOMİK VE MALI YAPILABİLİRLİĞİ Ulaştırma sektörü, hem üretim-dağıtım-tüketim sürecinin çok önemli bir parçasını oluşturması, hem de gerektirdiği önemli altyapı yatırımlarının ekonomide yarattığı etkiler açısından toplumların ekonomik yapıları içerisinde ağırlıklı bir yere sahiptir. Ulaştırma, yatırım kararlarının alınmasında fayda-maliyet analizinin uygulandığı ilk alanlardan biridir. Türkiye'de, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), son yıllarda, otoyol inşaatlarının ihale aşamasından önce mali ve ekonomik fizibilite etüdlerinin yapılması koşulunu getirmiştir. 1980'Ii yıllarda karayolu yatırımları içinde öne çıkan otoyol yapımları, karşı görüşlere ve eleştirilere karşın sürdürülmektedir. Bugüne dek yaklaşık 1600 kilometre uzunluğunda otoyol işletmeye açılmıştır. Yeni bazı otoyollar için planlama ve proje çalışmaları sürdürülmektedir. Herhangi bir ulaştırma projesinin ekonomik yapılabilirliği, bu projenin değerlendirme dönemi boyunca hizmet edeceği ulaşım talebine bağlıdır. Yol projeleri, genellikle 25 - 30 yıllık bir işletme dönemi göz önüne alınarak değerlendirilir. Bu denli uzun bir dönemdeki trafiğin kestirilmesi çok önemlidir ve o ölçüde belirsizliklere açıktır. Türkiye gibi sosyo - ekonomik yapısı önemli dalgalanmalar gösteren bir ülkede uzun dönemli trafik tahminleri oldukça güçtür. Bu tez, 100'er kilometre uzunluğunda iki kesimden oluşan fiktif bir otoyolun ekonomik ve mali fizibilite sonuçlarını içermektedir. Toplam uzunluğu 200 kilometre olarak planlanan otoyolun yapımının, etüd ve projeler dahil olmak üzere, 5 yılda tamamlanacağı kabul edilmiştir. Yatırım döneminin 2000 yılında başlaması durumunda, etüd ve projelerin bir yıl süreceği ve otoyolun 2005 yılı başında işletmeye açılacağı öngörülmüştür. Değerlendirmede 2005 - 2030 yılları arasındaki 26 yıllık bir işletme dönemi göz önüne alınmıştır. İnşaat süresi ile birlikte toplam değerlendirme dönemi 31 yıldır. Bu çalışmada, fiktif otoyolun fizibilite etüdlerinden elde edilen sonuçların ışığında, otoyolların ekonomik değerlendirmesinde önemli etmenler göz önüne serilmiştir. Bu çalışmanın amacını, Türkiye' deki otoyolların ekonomik ve mali açıdan yapılabilirliğine hangi değişkenlerin ne ölçüde etkidiği şeklinde özetleyebiliriz. IX
Özet (Çeviri)
THE ECONOMIC AND FINANCIAL EVALUATIONS OF MOTORWAYS IN TURKEY Transportation, as a sector, is an important part of economy. The infrastructure investments of transportation has a considerable effects on national economy. Transportation sector, is one of the leader sectors in which benefit-cost analysis has been used for the evaluation of transportation projects. In Turkey, the economic and financial feasibility studies have to be carried out before the tender stages of motorways. In the 80's, motorway constructions began to have a great percentage in road investments although there are strong critism. 1600 kilometers of motorway has been now in operating stage. The studies of planning and designing have been carried on for new motorways. The economic evaluations of a transportation project have a relationship with the transportation demand during the evaluation period. The motorway projects have been generally evaluated with 25 - 30 years of operating period. It is very important and hard to determine the traffic in such a long time like this. Turkey is a country that has unstable social - economic structure so that it is very hard to determine the traffic estimations for a long period of time. In this study, the financial and economic evaluation of a motorway of 200 kilometer long have been examined under different traffic, operational, financial and economic conditions. The construction of the motorway has been compared with the improvement of existing state road. The evaluation period has been determined as 31 years period. The construction period has been determined as 5 years, the operating period has been determined as 26 years. The operating period is between years 2005 - 2030. The aim of this study can be summarized as determining the changing factors to see the effects on economic and financial evaluations. It has been shown that, under prevailing conditions, motorways can not be economically and financially justified.