Standart evren modelinin erken dönem problemlerine çözüm olarak enflasyon modelleri
Inflation models as solution of the standard model of universe's early time poblems
- Tez No: 610864
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Astronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, Standart Evren modelinin, evrenin erken dönemlerine ait problemlere çözüm üretememesi nedeniyle alternatif olarak sunulmuş enflasyon fikri incelenerek bu bağlamda oluşturulan farklı enflasyon modellerine değinilmiştir. Standart Evren modeli, gözlemsel kanıtları ve problemleri bir bölüm altında incelenmiştir. Sonraki bölümde Standart Evren modelinin problemlerine çözüm olarak enflasyon fikri açıklanmıştır. Daha sonra, enflasyon için gerekli kavramların tanıtılmasıyla başlanarak, enflasyon döneminin problemlerinin çözülebilmesi için gerekli olan fiziksel dinamikler ortaya konulmuştur. Bazı enflasyon modelleri için gerekli olan yavaş yuvarlanma kavramları ve bunların rollerinden bahsedilmiştir ve bu modeller, alan dinamikleri ortaya konularak incelenmiştir. Günümüz yapılarına sebep olan ilkel tedirginlikler, enflasyonist evren çerçevesinde incelenip, gözlemsel parametreler ortaya konmuştur. Son olarak enflasyon teorisinin problemleri incelenip, enflasyona alternatif modellere kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the idea of inflation presented as an alternative since the Standard Universe model does not provide solutions to the problems of the early stages of the universe is examined and different inflation models created in this context are discussed. The standard universe model and its observational evidence and problems are examined under a section. In the next section, the idea of inflation is explained as a solution to the problems of the Standard Universe model. Then, by introducing the necessary concepts for inflation, the physical dynamics necessary for solving the problems of the inflation period are introduced. Slow rolling concepts and their roles, which are necessary for some inflation models, have been mentioned and these models have been examined by putting forward the field dynamics. The primordial perturbations that lead to today's structures are examined within the framework of the inflationary universe and observational parameters are presented. Finally, the problems of inflation theory are examined and alternative models to inflation are briefly mentioned.