Büyükbaş hayvanlarda işkembe sağlık durumu izleme sistemi prototipinin geliştirilmesi
Development of a prototype for monitoring the health condition of cattle rumen
- Tez No: 610865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER DOĞRU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DÖRTERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde doğru yemleme, hayvanın sağlığı ve verimliliği için çok önemlidir. Hem iyi gelişim, hem sağlık, hem de yüksek verim için kesif yem (konsantre yem), doğal yem çeşitlendirmesinin doğru yapılması gerekir. İşkembenin sağlığı, dolayısıyla sığırın sağlığı ve verimliliği için doğru zamanda doğru yemin verilmesi ile işkembe içindeki mikrobiyal dengenin korunması, sığırı çeşitli hastalıklardan korur, verimliğini artırır. İşkembenin sağlığı için en önemli etkenlerden birisi de işkembe içi ph dengesidir. Bu dengenin sağlanması, olması gereken değerlerde tutulması, iç ortam canlı dengesinin korunması, sığırın, sonucu ölüme kadar gidebilecek çeşitli hastalıklardan korunması için oldukça önemlidir. Sığırın sağlığını doğrudan etkileyen işkembe sağlığı için, işkembe içi ortam ph ve sıcaklık değerlerini ölçümleyip değişimlerden en kısa sürede haberdar olmak ve müdahale edilmesini sağlamak için kablosuz ağlar ve nesnelerin interneti temelli çeşitli sistemler geliştirilmektedir. Bu çalışma ile geliştirilen güç tüketimi planlaması ile benzer örneklerine göre daha uzun süre çalışabilecek ve daha doğru aralıklarla ölçüm yapabilecek bir sistem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Proper feeding in cattle breeding is very important for animal health and productivity. For both good growth, health and high yield, concentrated feed, natural food diversification should be done correctly. The protection of the microbial balance in the rumen by protecting the health of the rumen and thus the right time for the health and productivity of cattle, protects the cattle from various diseases and increases its productivity. One of the most important factors for the health of the rumen is the internal ph-ph balance. Ensuring this balance, keeping it at the required values, maintaining the inner balance of the living environment is very important for the protection of the cattle from various diseases that may lead to death. For the rumen health that directly affects the health of the cattle, various systems based on the internet of wireless networks and objects are being developed to measure the temperature values of the rumen environment and the temperature and to ensure that the changes are made as soon as possible. With the power consumption planning developed in this study, a system that can work longer than the similar samples and make measurements at more accurate intervals is proposed.