Acil yardım aracı yerleşim problemi için sağlam optimizasyon yaklaşımı ve ambulans uygulaması
A robust optimization approach for the emergency vehicle location problem and ambulance application
- Tez No: 610881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, sağlık sektöründe ulaşım alanında önemli yer tutan sağlam acil yardım aracı (AYA) yerleşim yeri problemi (SAYYP) ele alınmıştır. AYA'nın talep noktaları arasındaki ortalama hızın belirsiz olduğu varsayılmış, bu belirsizlik bulanık olmayan (crisp) ve konveks bir küme ile temsil edilmiştir. Bu belirsizlik ile başa çıkmak için tutucu sonuçlar elde edilmesini sağlayan sağlam optimizasyon (SO) yaklaşımı benimsenmiştir. Bu tez çalışmasının özgünlüğü, SO yaklaşımının AYA'nın ortalama hızının belirsiz olduğu ortam için uygulanması sonucu AYA'nın ortalama hızındaki belirsizliğe tamamen dayanıklı yerleşim yeri planının üretilmesi olarak nitelendirilebilir. Sağlam ve nominal sonuçların karşılaştırılması için bir simülasyon çalışması dizayn edilmiştir. Bu simülasyon çalışmasının sonuçlarına göre, önerilen model ile tam tutucu (conservative) sonuçlar katlanılabilir maliyetler ile elde edilmiştir. Hatta birçok senaryo için ek maliyet söz konusu olmamıştır. Sonuç olarak, tez çalışmasında önerilen modelin özgün olduğu ve ekonomik katkısının yüksek olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, robust emergency vehicle location problem, which is a significant research field in transportation in healthcare, is focused on. It is assumed that travelling time of vehicles between two demand points is uncertain and this uncertainty is represented as a crisp and as well as convex set. In order to deal with this uncertainty, robust counterpart (RC) approach, which is capable of providing conservatism, is employed. Novelty of this thesis lies on producing entirely immunized facility location plans against uncertainty in the average velocity of ground ambulance via employing RC approach. According to results of the simulation process, which is designed for the sake of benchmarking robust and nominal solutions, it can be easily claimed that conservative robustness is able to be achieved with significantly sufferable costs, even with no costs in most of the scenarios, by the proposed model. Ultimately, it is claimed that novelty and economic contribution of this thesis is significantly high.