EPDM katkılı bitümlerin farklı yöntemlerle fiziksel ve reolojik davranışların incelenmesi
Investigation of physical and rheological behaviours of EPDM modified bitumens with different methods
- Tez No: 610887
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİZ AHMEDZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tez çalışması kapsamında bitümlü bağlayıcılara EPDM katkı maddesi ilavesi ile meydana gelen fiziksel ve reolojik davranışların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 50/70 ve 160/220 penetrasyon sınıfı iki bitümlü bağlayıcı türüne ağırlıkça %2,3,4,5 oranlarında katkı malzemesi ilave edilerek modifiye bağlayıcılar elde edilmiştir. EPDM katkılı bitümlü bağlayıcılara penetrasyon, yumuşama noktası, dönel ince film etüvü, viskozite, dinamik kayma reometresi, basınçlı yaşlandırma kabı gibi deneyler uygulanmıştır. Bu deneyler yardımıyla bitümlü bağlayıcıların sertleşme, viskozite, yüksek sıcaklık davranışları, yaşlanma, yorulma gibi özellikleri tespit edilmiştir. Superpave bağlayıcı standartlarına göre ideal katkı oranları belirlenmiştir. Ayrıca hazırlanan modifiye bitümlü bağlayıcılar, DSR farklı frekans ve çoklu gerilmeli sünme geri dönme deneyleriyle reolojik özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate bitumens physical and rheological behaviours with the addition of EPDM. Throughout this purpose, proportions of %2, %3, %4 and %5 admixture materials by weight have been added to each penetration grade of 50/70 and 160/220 bituminous binders separately. Thus, modified binders have been prepared. Tests such as penetration, softening point, rolling thin film oven, viscosity, dynamic shear rheometer and pressure aging vessel have been performed on EPDM modified bitumens. By means of these tests, hardening, viscosity, high temperature behaviours, aging and fatigue properties of bituminous binders have been determined. Afterwards, optimum amount of modifiers have been found out according to superpave asphalt binder specifications. In conclusion, rheological properties of prepared modified bituminous binders have been investigated with DSR frequency sweep test and multiple stress recovery test.