A New method for production of a thermoplastic elastomer based on ethylene terpolymer (EPDM)/polypropylene (pp) vulcanizates
- Tez No: 65079
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ERMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu tezin ana amacı, termoplastik malzeme davranışları gösteren Etilen Propilen Terpolimer (EPDM) / Polipropilen (PP) vulcanizat malzemelerin üretimi için yeni bir metodun bulunmasıdır. Termoplastik vulkanizat malzemeler, bir termoset kauçuk ve bir thermoplastik malzemeden oluşmaktadır. Bu malzemeleri oluşturan termoset kauçuk ve termoplastik malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleri ve üretim metodlan özetlenmiştir. Termoplastik elastomerlerin tipleri ve farklı türlerdeki termoplastik vulkanizat malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleri kısaca belirtilmiştir. Thermoplastik vulkanizat malzemelerin üretiminde kullanılan metodlar, malzemeyi oluşturan kauçuk ve termoplastik malzeme seçimindeki kriterler ve kompatibilizasyon teknolojisinden de kısaca bahsetilmiştir. Deneysel çalışma kısmında, (i) kompozisyonun sıcak preste statik olarak vulkanize edilmesi (statik vulkanizasyon), (ii) kompozisyonun enjeksiyon makinesinde yüksek sıcaklıkda karıştırıldıktan sonra sıcak preste statik olarak vulkanize edilmesi (sıcak karışım ve statik vulkanizasyon) ve (iii) kompozisyonun enjeksiyon makinasında karıştırılması sırasında dinamik olarak vulkanize edilmesi (dinamik vulkanizasyon) olmak üzere üç farklı üretim metodu incelenmiştir. Gerilme dayanımı özelliklerinin modifikasyon tekniği kullanılarak geliştirilmesi olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main aim of this thesis is to find out a new method for production of Ethylene Propylene Terpolymer (EPDM)/polypropylene (PP) vulcanizates which have thermoplastic elastomer behavior. Thermoplastic vulcanizates are combinations of thermoset rubber and thermoplastic material. Mechanical and physical properties and production methods of them are reviewed. Classification of thermoplastic elastomers and mechanical and physical properties of different types of thermoplastic vulcanizates are also summarized. The characteristics used in the selection of pure rubber and plastic components to produce thermoplastic elastomer compositions and the previously found methods to produce thermoplastic vulcanizates are discussed as well as the compatibilization technology. In the experimental work, three different production methods are investigated, namely, (i) vulcanizing composition statically in a hot press (static vulcanization), (ii) mixing the green stock in an injection machine at high temperature and then vulcanizing composition statically in a hot press (hot mixing followed by static vulcanization), (iii) vulcanizing composition dynamically while mixing in an injection machine (dynamic vulcanization). Possibilities to improve the tensile properties of EPDM/PP thermoplastic vulcanizate by using compatibilization techniques are also investigated.