Kesmeye karşı çelik kablolarla güçlendirilmiş betonarme kirişin davranışı
Behaviour of reinforced concrete beams strenthened with wire rope
  1. Tez No: 610886
  2. Yazar: ALPEREN KOFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kesmeye karşı yetersizliği anlaşılan betonarme kirişlerin güçlendirme ihtiyacı sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu yetersizliğin giderilebilmesi amacıyla, geçmişte pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda; güçlendirme işlemi için, betonarme kirişler üzerinde, çelik plakalar, etriyelerle, CRFP şeritler vb. kullanılarak birçok farklı yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada ise, kesmeye karşı yetersizliği anlaşılan betonarme kirişlerin farklı bir yöntemle güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yapı Mekaniği Laboratuvarında yapılmış olan bu çalışmada; betonarme kirişlere dışarıdan etriye ile sargılama yapılmamış, bunun yerine kirişlerin güçlendirilmesi, çelik kablolar vasıtasıyla dışarıdan sargı yapılarak sağlanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada çelik kabloların, sargı donatısı olarak etkinliği araştırılmaktadır. Yöntemin pratikliği ve kısa sürede uygulanabilirliği de en büyük avantajlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu deneylerde, iki referans elemanı diğerleri ise çelik kablolarla güçlendirilmiş deney elemanı olmak üzere toplamda on iki numune üzerinden, hedeflenen çalışmanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Bütün deney elemanları, yeterli rijitliğe sahip betonarme bir duvara bir ucundan sabitlenip, tersinir yükler (deprem) altında test edilmişlerdir. Yapılan deneyler çok donatılı ve az donatılı olmak üzere iki farklı gruptan oluşmaktadır. Referans elemanlarda etriye aralıkları yeterli olup, herhangi bir güçlendirme işlemi yapılmamıştır. Güçlendirilen numuneler ise referans deney elemanı ile aynı boyuta ve boyuna donatı miktarına sahiptir. Etriye çapı aynı tutulmuş fakat, aralıkları (yetersiz olabilmesi için) daha seyrek aralıklarla yapılmıştır. Betonarme kirişi dışarıdan sargılamak amacıyla da 4 mm çapında çelik kablo kullanılmıştır. Yapılan sargılamanın üzeri de nitelikli veya niteliksiz sıva ile kapatılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda; referans eleman ile güçlendirilmiş elemanın yük- deplasman grafiğine bakıldığında, davranış bakımından olumlu sonuçlar elde edildiği gözlenmiştir. Elde edilen olumlu veriler ışığında, devam etmekte olan çalışmanın, gelecekte yapılacak olan güçlendirme işlemlerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Need for reinforcement concrete beams which are understood to be insufficient against cutting is a frequent problem. Many studies have been done in the past to overcome this deficiency. In these studies; for reinforcement process, on reinforced concrete beams, many different methods have been used such as steel plates, stirrups, cfrp strips etc. In this study, it is aimed to reinforce the concrete beams which are understood to be insufficient against cutting with a different method. In this study, which was conducted in Gazi University, Faculty of Engineering, Building Mechanics Laboratory; reinforced concrete beams were not wrapped with external stirrups instead steel cables were used. In this study, the effectiveness of continuous steel cables as winding reinforcement is investigated. Practicality and short-term applicability of the method is one of the biggest advantages. In these experiments, a total of twelve samples, two reference elements and the other one reinforced with steel cables, were evaluated. All the test elements were fixed to a concrete wall of sufficient rigidity and tested under reversible loads (earthquake). The experiments consisted of two different groups, which are very reinforced and less reinforced. The stirrup spacing of the reference elements is sufficient and no reinforcement is performed. The reinforced samples have the same dimensions and the amount of longitudinal reinforcement as the reference test element. The diameter of the stirrup was kept the same, but the intervals (to be insufficient) were made less frequently. A 4 mm diameter steel cable is also used for winding concrete beam from the outside. The dressing is also covered with qualified or unqualified plaster. As a result of the experiments; when the load-displacement graph of the reference element and the reinforced element were examined, it was observed that positive results were obtained in terms of behavior. In the light of the positive data obtained, it is thought that the ongoing study will make significant contributions to the future reinforcement operations.