Çift katlı örme kumaşların nem yönetim özelliklerinin analizi
Analysis of moisture management properties of double layered knitted fabrics
- Tez No: 610899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA OĞLAKCIOĞLU, DOÇ. DR. AHMET ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, özellikle yoğun aktivite içeren faaliyetlerde ve/veya spor yaparken kullanılan giysilerde, nem transferinin ve kurumanın hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla yüksek ısıl konfor özelliklerine sahip, çift katlı örme kumaş yapıları tasarlanmıştır. Bunun için, üç farklı kesit şeklinde (kanallı, trilobal ve yuvarlak) ve yuvarlak kesitli poliesterler için üç farklı filaman sayısında (96, 144, 288) 150 denye poliester iplikler, Ne 30/1 pamuk ve viskon iplikler kullanılmıştır. İpliklerin kombinasyonu ile çift katlı çift yüzlü örme kumaş yapıları üretilmiştir. Kumaşlarda hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, gramaj ve kalınlık ölçümleri yapılmıştır. Kumaşların performans değerlendirmesi için nem transfer özellikleri ve kuruma davranışları belirlenmiştir. Elde edilen değerler, istatistiksel olarak değerlendirilip, karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak üretilen tüm kumaşların %40-50 bağıl su buharı geçirgenlik değerleriyle iyi seviyede su buharını geçirebilme yeteneğine sahip olduğu ve her iki yüzünde viskon iplik bulunan kumaşların en yüksek hava geçirgenliği sağladığı gözlemlenmiştir. Her iki yüzü farklı ipliklerle üretilen kumaşlarla nem yönetim değerlerinin iyileştiği ve tek yönlü sıvı transfer değerlerinin arttığı görülmüştür. Kuruma süreleri incelendiğinde ise, dış yüzde pamuk kullanılmasının kumaşların kuruma sürelerini önemli seviyede azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, double jersey knitted fabric structures with high thermal comfort properties were designed in order to achieve rapid moisture transfer and drying properties, especially for sportswear. For this purpose, 150 denier polyester yarns, Ne 30/1 cotton and viscose yarns were used in three different cross-sections (channeled, trilobal and round) and three different filament numbers (96, 144, 288). With the combination of yarns, different double jersey knitted structures were produced. Air permeability, water vapor permeability, weight and thickness measurements were made on fabrics. In addition, moisture transfer properties and drying behavior of the fabrics were determined as performance characteristic. The obtained values were statistically evaluated and comparatively interpreted. As a result, it has been observed that all fabrics produced have the ability to permeate good water vapor with 40-50% relative water vapor permeability values and the fabrics having viscose yarn on both sides provide the highest air permeability. It was observed that the moisture management values improved and one-way liquid transfer values increased with the double faced fabrics having different yarns on both sides. It was found that the drying times were significantly reduced in the fabrics including cotton yarns on the outer surface.