Orthtetrum Brunneum (Fonscolombe, 1837)'da tür içi kanat varyasyonlarının araştırılması (Insecta: Odonata)
A research of intra-species wing variations in Orthetrum brunneum (Fonscolombe, 1837) (Insecta: Odonata)
- Tez No: 610898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Coğrafi ve ekolojik çeşitlilik, aynı türe ait farklı popülasyonlarda tür içi çeşitliliği olumlu olarak etkiler.Onlarca ekobiyolojik bariyere sahip Türkiye'de özellikle Anadolu diyagonalinin etkisinin biyoçeşitlilik açısından araştırılması son yıllarda artmıştır. Bu çalışmanın amacı, Orthetrum brunneum türünün farklı popülasyonlarda görülen kanat morfolojisi varyasyonlarını geometrik morfometri yöntemi kullanılarak ortaya koymaktır. Bu amaçla Anadolu diyagonalinin doğusunda bulunan Tunceli ilindenve batısında bulunan Yozgat ilinden ve Batı Akdeniz Bölgesi'nden toplanan üç farklı Orthetrum brunneum popülasyonun tür içi kanat varyasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Geographical and ecological diversity positively affect in-species diversity in different populations of the same species. Dozens of a ecological barrier, especially in Turkey to investigate the effect of Anatolia Diagonale terms of biodiversity has increased in recent years. The aim of this study is to determine the variations of wing morphology of Orthetrum brunneum species in different populations by using geometric morphometry method. For this purpose, intra-species wing variations of three different Orthetrum brunneum populations collected from Tunceli province to the east of Anatolia Diagonale and Yozgat province to the west of Anatolia Diagonale and Western Mediterranean Region were investigated.